Yapı-bozum bağlamında Fluxus haraketi
Fluxus movement in the context of deconstruction
- Tez No: 146837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UŞUN TÜKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yapı-Bozum Bağlamında Fluxus Hareketi konulu tezde 20.Yüzyılın ikinci yarısında sanatsal anlamda karşılaşılan yenilikler, bunların ne tür etkilerle oluştukları ve sonrasında nasıl bir iz bıraktıkları incelenmiştir. Yöntemsel açıdan, yapı-bozumsal bir kurguya gidilmeye çalışılmış, bu bağlamda işlenilen konu farklı bakış açılarının birlikte sunulması ve tartıştırılması olarak ortaya çıkmıştır. 20.YüzyıIın en popülerleşmemiş sanatsal hareketi olduğu öne sürülen Fluxus Hareketi, Fluxus sanatçılarının işlerini çözümlenerek anlatılmış ve bu işlerin günümüz sanatındaki etkileri tartışılmıştır. Yüzyılımızın sanatsal durumuna genel bir bakış sağlandıktan sonra incelediğimiz konu çerçevesinde, plastik sanatlar- işitsel sanatlar olarak ilişkilendirilebilecek bir disiplinler arası sanatsal durum incelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
öz Yapı-Bozum Bağlamında Fluxus Hareketi konulu tezde 20.Yüzyılın ikinci yarısında sanatsal anlamda karşılaşılan yenilikler, bunların ne tür etkilerle oluştukları ve sonrasında nasıl bir iz bıraktıkları incelenmiştir. Yöntemsel açıdan, yapı-bozumsal bir kurguya gidilmeye çalışılmış, bu bağlamda işlenilen konu farklı bakış açılarının birlikte sunulması ve tartıştırılması olarak ortaya çıkmıştır. 20.YüzyıIın en popülerleşmemiş sanatsal hareketi olduğu öne sürülen Fluxus Hareketi, Fluxus sanatçılarının işlerini çözümlenerek anlatılmış ve bu işlerin günümüz sanatındaki etkileri tartışılmıştır. Yüzyılımızın sanatsal durumuna genel bir bakış sağlandıktan sonra incelediğimiz konu çerçevesinde, plastik sanatlar- işitsel sanatlar olarak ilişkilendirilebilecek bir disiplinler arası sanatsal durum incelemesi yapılmıştır. ABSTARCT There is examined the artistic innovations that revealed on the second part of the 20. Century; the reasons of those movements and their traces, which have effects on the art today in this study, which named“The Fluxus Movement in the context of Deconstruction”. For the methodological scope, there is attempted to study the issue in the light of the deconstructional fiction and the subject is taken up and argued with the offeringsof different ideas together. Fluxus Movement that is claimed it was the least popular artistic movement in the 20.Century, is explained in the base of analysis of the Fluxus artists works and discussed the effects of these art works on recent art. After giving a general sense about the artistic circumstances of the 21. Century, in the frame of this thesis concept, an interdisciplinar case assessment in the relation between“plastic art”and“auditorial art”is made. m