Türklerin XV-XVI. asırlarında Arapça belagata yaptığı katkılar
Contributions by Turkish authors to the Arabic rhetoric in XV-XVI. centuries
- Tez No: 146839
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SUPHİ FURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
oz XV. ve XVI. yüzyıllarda Osmanlılarda belagat çalışmalarının sayısında büyük bir artış gözlenmektedir. Bununla beraber, bu dönemde şerh, haşiye ve talik adı allında yapılan çalışmaların telif eserlerden çok daha fazla olduğu görülüyor. Sözü edilen bu eserlerde, üzerinde çalışma yapılan metnin yeniden yorumlanıp açıklanması, bazen de farklı bir seviyede yeniden yapılandırılması hedeflenmiştir. Buna bağlı olarak bu çalışmalar genel olarak asıl metin kadar hatta bazen daha çok ilgi görmüştür. Tezimizde bu çerçevede Türk yazarlar tarafından yazılmış olup Türkiye kütüphanelerinde nüshaları mevcut olan yetmişe yalan eser üzerinde incelemeler yapılmış; bu eserler, içerikleri ve sahasındaki yeri açısından ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
oz XV. ve XVI. yüzyıllarda Osmanlılarda belagat çalışmalarının sayısında büyük bir artış gözlenmektedir. Bununla beraber, bu dönemde şerh, haşiye ve talik adı allında yapılan çalışmaların telif eserlerden çok daha fazla olduğu görülüyor. Sözü edilen bu eserlerde, üzerinde çalışma yapılan metnin yeniden yorumlanıp açıklanması, bazen de farklı bir seviyede yeniden yapılandırılması hedeflenmiştir. Buna bağlı olarak bu çalışmalar genel olarak asıl metin kadar hatta bazen daha çok ilgi görmüştür. Tezimizde bu çerçevede Türk yazarlar tarafından yazılmış olup Türkiye kütüphanelerinde nüshaları mevcut olan yetmişe yalan eser üzerinde incelemeler yapılmış; bu eserler, içerikleri ve sahasındaki yeri açısından ele alınmıştır. ABSTRACT There is a big increase in the number of eloquence works observed in Ottomans in the 15th and 16th centuries. Moreover, at this period it is also observed that the works that were done under the name of adjournement, annonation, footnote are more than the works of compilation works. In the works mentioned, it is aimed that the text to be explained after reevaluation and the text to be reconstructed again in a different level. For this reason these works are appreciated generally as much as the original text. In our thesis, in tins perspective, there have been made researchs on nearly seventy works which exsist in Turkish libraries which are written by Turkish writers, these works are treated accourding to their context and their place in this area. m