Richard Wright: An angry voice of African-American experience
Richard Wright'ın zenci yazınındaki kızgın sesi
- Tez No: 146840
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİLEK ERBORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Köleliğin acı tecrübesi ve ırkçı baskılarla dolu ortak bir tarihi paylaşan zenci yazarlar, eserlerinde ırk ayrımcılığını yansıtırlar. Zenci yazınının önde gelen yazarlarından Richard Wright da yapıtlarında Amerika' daki ırkçılık ve onun olumsuz sonuçlarım işlemeyi amaçlar. Jim Crow yıllarında ırkçı güneyde büyüyen Wright, karşılaştığı ayırımcılık ve kendi zenci kimliği nedeniyle uğradığı haksızlıklardan dolayı öfkeyle doludur. Yazarın tecrübesi olan ırkçılığa dayalı düşmanlık, ırkçılıkla ilgili sorunlarla ilgili kızgın bir bakış açısıyla sonuçlanır. Böylece, kendi hayatıyla ve tecrübeleriyle paralellik gösteren yapıtları kızgın bir bakış açısı ifade eder. Zenci bir yazar olarak kariyerinin ilk aşamalarında, Wright beyaz Amerika'ya zenciler hakkında bir ders verme amacını güder. Fakat yazarın sesi hayatımın farklı dönemlerinde yapıtlarına değişik bir biçimde yansır. Şiddet bu kızgın, acı sesin ayrılmaz bir parçası olsa da, Wright şiddetin problemlerine bir çözüm olamayacağı sonucuna varır ve ırkçı problemlere dair farklı alternatiflere yönelmeyi seçer, ve böylece de yazarın kızgın sesi azalır. Yazar kendi hayatında da ırkçı kısıtlamalardan kaçmak için alternatifler arar ve sonunda ülkesini terkederek Fransa'ya yerleşir. Baskılardan kurtulmak için arayışı sonuçsuz kalsa da eleştirilerini sürdürür. Böylece, yazınıyla yaşamında hapsedildiği sınırların ötesine geçer. ııı
Özet (Çeviri)
Sharing a common history of racial oppression and bitter experiences of slavery, African- American authors tend to express the theme of racial discrimination in their works. One of the most notable African- American authors, Richard Wright also aims to portray the racial plight and its negative consequences in the United States in his fiction. Growing up in the Deep South during the Jim Crow years, Wright is enraged by the injustices and discrimination he has confronted due to his racial identity. The racial hostility he has experienced results in an angry voice regarding the racial issues. Hence, his works, which are parallel to his own life and experiences, convey an angry vision. In his early career as an African-American writer, he seeks to teach white America a lesson about his race. However, the angry tone of his voice alters during the different stages of his life. Although violence is an inseparable part of this bitter, angry voice, Wright resolves to turn to different alternatives regarding racial problems and the tone of his angry voice softens in time, for he comes to the conclusion that violence is not a solution to their problems. He himself also seeks alternatives to break away from the racial confinements and finally ends up being an expatriate in France. His quest for a way out of oppression remains unfulfilled, however his angry voice is not unnoticed. Hence, he achieves a form of transcendence through his fiction.