Priştine Hava Alanı Meteoroloji İstasyonu verileriyle Priştine'nin iklim analizi ve uçuşu etkileyen parametreler
Pristina's Aırport Meteorology Station data's Pristina's climate analysys and causes of flying parameters
- Tez No: 146844
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS GÖNENÇGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmanın amacı Priştine'nin iklim analizini gerçekleştirmek ve uçuşu etkileyen meteorolojik parametreleri ortaya koymaktır. Çalışmamızda iklim elemanları incelenmiş ve sahanın üzerinde meydana getirdiği değişiklikler üzerinde durulmuştur. Yeterli kaynağa ulaşılamaması nedeniyle detaylı değil, fakat genel bir sonuca ulaşılmıştır. Priştine'nin Kosova'nın başkenti olması ve bu sahayla ilgili başka bir çalışma yapılmaması ayrıca verilerin yetersiz olması nedeniyle seçilmiştir. Yapılan değerlendirmeler neticesinde Pristine ikliminin sıcaklık, yağış, nisbi nemin ve basıncın ortalamalarının yüksek olmadığı, yalnız yaz ayında buharlaşmanın arttığı tespit edilmiştir. Uçuşu Etkileyen Parametreler' de ise 1982-1991 yılına ait verilere ulaşılamadığından dolayı, 2000-2003 yıllan arasındaki veriler kullanılmıştır. Yalnız 2002 yılının verileri Ocak-Eylül arası düzenli tutulduğu için tercih edilmiş, dolayısıyla sadece sekiz aylık bir süreden yararlanılmıştır. Bu yapılan değerlendirmeler neticesinde meteorolojik nedenlerle olan iptallerin fazla olmadığı tespit edilmiş, ancak mevcut iptallerin büyük bir kısmının da sis, yağış ve görüş mesafesinin azalmasıyla meydana geldiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the climate in Pristina and, considering the changes, to put forward that parameters that affect the flight are restricted by meteorological causes. In our study the climate elements and the changes they make in upper areas were researched. The lack of data leaded us to reach not a detailed, but a general result. The reason, why the Kosovo, which is the capital of Pristina, was elected, is that no study was found about the areas. It was found that as a result of evaluation, the temperature, precipitation, relative humidity and average pressure of climate in Pristina are not high, but there is an evaporation increase in the summer period. The parameters that affect the flight due to the lack of data was taken as those of 2000-2003, instead of 1982-1991. The data of 2002 from January to September was proffered because of the accuracy, so we have only eight months' data. As a result of our evaluation, it was found that there are a few cancelled flights due to the meteorological problems and much of them are due to the fog, rain and decrease in visibility. in