Toplumsal bilincin oluşturulmasında devlet organizasyonu ve demokrasi olgusunun şekillenmesi ve sivil itaatsizlik
Civil disobedience and the formation of democracy in creating public consciousness
- Tez No: 146845
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNİHAL KÜKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada bilinçli bireyin ötekiyle ve ürettiği en temel organizasyon olarak devletle ilişkisinde Yasa-Hukuk-Demokrasi kavramlarından hareketle itaat olgusu ve itaatsizliğin haklılığı anlamında Sivil itaatsizlik pratiğinin anlamı ve değerini araştırmaya çalıştık. Bu anlamda Socrates'ten,Gandi'ye,Gandi'den,Tolstoy'a,H.D Thoreau'dan Martin Luther King' e değin düşündükleri gibi yaşayan bireylerin, hayatlarım ve eylemlerini anlamaya çalıştık. Esas amacımız bir değer olan yaşamda, doğrudan yana tavır almanın ve bu amaçla başkaldırabilmenin, göze aldıklarımızla birlikte uyumlaşmamanın erdemini açıklamaktır.
Özet (Çeviri)
In this essay we took the concepts of Rule,Law and Democrasy as a point of departure in the context of consciouss individual's relation with the other and the state as the most fundamental organisation that he produced, and tried we to examine the meaning and the value of civil-disobeyence on the basis of the fact of obeyence and the legitimacy of civil-disobeyence. In order to reach this goal we attempted to understand the lifes and actions of some individuals, such as Socrates, Gandhi, Tolstoy, H.D. Thoreau and Martin Luther King, who lived as they thought. Our main intention was to explain the virtue of revolt and not to harmonize with, in the sense of what we venture, for the aim of being on the side of right in life, which is a value itself. m