Çalışma hayatında meslekte ilerlemede cinsiyet ayrımcılığı: Türkiye örneği
Sex discrimination in promotion in work life: Turkey model
- Tez No: 146846
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRAK KURTULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada, tüm dünyada kadınların çalışma hayatında, terfide karşılaştıkları cinsiyet ayrımcılığı sorunu tüm yönleriyle incelenmiş ve bir anket çalışması yapılarak Türkiye'deki kadın işgücünün terfide cinsiyet ayrımcılığı yaşamasına neden olan faktörler araştırılmıştır. Birinci bölümde, çalışma hayatında cinsiyet ayrımcılığı kavram olarak incelendikten sonra, cinsiyet ayrımcılığının gelişimi, ortaya çıktığı temel alanlar, nedenleri ve cinsiyet ayrımcılığına karşı alman uluslararası önlemler konularına yer verilmiştir. İkinci bölümde, terfide cinsiyet ayrımcılığı kavramı ele alındıktan sonra, tüm dünyada terfide kadın ve erkeklere eşitlik tanımayan uygulamalar, terfide cinsiyet ayrımcılığına neden olan faktörler, terfide cinsiyet ayrımcılığına karşı alınan uluslararası önlemler, ülkemizde alman yasal önlemler ve terfide yaşanan eşitsizliklere karşı çeşitli kesimlere düşen sorumluluklar incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, terfide cinsiyet ayrımcılığına neden olan faktörlerin belirlenmesine yönelik olarak bir anket çalışması yapılarak, Türkiye örneği değerlendirilmiştir. Son olarak sonuç ve öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this survey, the case of discrimination against women in employment, in promotion in all over the world is studied within all the details. And the case in Turkey, is searched by a poll which determines the reasons of discrimination against women in promotion. In the first part, primarily the concept of gender discrimination in employment is examined. Then, the evolution of this discrimination, the fields it appears, the reasons of this discrimination and the preventions against it in international law system is studied. IllIn the second part, after studying the concept of the discrimination against women in promotion; the implementations of gender discrimination in promotion in the world, the reasons of these implementations, the preventions against this discrimination in international law and in Turkish law system and the responsibilities of the individuals for this subject is examined. In the third part, Turkey model is analysed by making a poll which searches the reasons of the discrimination against women in promotion. IV