Schumann'ın 'Dichterliebe' adlı şarkı dizisinin incelenmesi
Schumann's 'Dichterliebe' song cycle
- Tez No: 146867
- Danışmanlar: DOÇ. LALE FERİDUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Schumann ' in Dichterîiebe adlı şarkı dizisinin incelenmesini araştırmamın konusu olarak seçtim. Dichterîiebe Lied Sanatı 'mn en önemli örneklerinden biridir. Schumann ' m bir orkestrayı andıran piyano yazımının, Heine ' nin şiirleriyle birleşince ne denli eşsiz bir müziğin meydana geldiğini göstermek istedim. Bu konuyu seçme sebebim tüm icracılar ( piyanist ve şarkıcı ) için eserin özünü anlamada, şairin ve bestecinin düşünce ve hislerini özümsemede yardımcı bir kaynak oluşturmaktı. Zaman zaman şarkıların analizlerine ve şiirlerin sözlerine yer verdim. Umarım yaptığım iki yönlü inceleme bu önemli eserin daha kapsamlı olarak anlaşılmasında yardımcı olur.
Özet (Çeviri)
I have chosen Schumann ' s song-cycle Dichterîiebe as the subject of my research. Dichterîiebe has been one of the greatest examples of the art of song. I wanted to illustrate the unique music that arises when Schumann ' s orchestra-like piano writings unite with Heine ' s poems. The reason I chose this subject was to form a provenance for all singers and pianists to understand both the poet ' s and the composer ' s feelings and thoughts. From time to time I used the analysis of the songs and the words of the poems. I hope this dual aspect research helps to comprehend the important song-cycle.