Celâlettin ed-Devvânî'nin Firavun'un imânı konusundaki görüşmeleri ve Ali el-Kârî'nin eleştirisi
The opinions of Jalal al-Din al-Dawani on the faith of Pharaon and the critisicm of Ali al-Qari
  1. Tez No: 146866
  2. Yazar: FİKRET SOYAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
“Celâleddin ed-Dewânî'nin Firavun'un İmânı Konusundaki Görüşleri ve Ali el-Kârî'nin Eleştirisi”konulu tez çalışmamız başlıca dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Celâleddin ed-Devvânî'nin ve Ali el-Kârî'nin hayatlarını, ilmi kişiliklerini ve Kelâmla ilgili eserlerini inceledik. İkinci bölümde imân kavramı ve imânla ilgili bazı problemleri ele aldık. Üçüncü bölümde ed-Dewânî'nin“Risale fî İmâni Fir'avn”adlı eserinden onun Firavun'un imânıyla ilgili görüşlerini çıkardık. Dördüncü bölümde ise, Ali el-Kârî'nin Firavun'un imânıyla ilgili ed-Devvânî'ye yönelttiği eleştirileri inceledik. ed-Devvânî'nin görüşlerini yazma halinde olan risalesine göre verdik. Ali el-Kârî'nin görüşleri için de onun matbu olan eserini temel kaynak olarak seçtik. Ayrıca genel olarak yeis veya Firavun'un imânıyla ilgili görüşlere de bakmaya çalıştık. Yaptığımız bu çalışmada ed-Devvânî'nin Firavun'un imânını İbn Arabi'nin görüşlerine göre savunduğunu, Ali el-Kârî'nin ise bu imânın sahih olmadığını bu sebeple ed-Devvânî'yi ve İbn Arâbî'yi eleştirdiğini gördük.
Özet (Çeviri)
My thesis, entitled“The opinions of Jalal al-Din al-Dawani on the faith of Pharaon and the critisicm of AH al-Qari”, consists of four basic chapter. In the first chapter, I studied the lives and scientific personalities of Jalal al-Din ai-Dawani and Ali al-Qari and their works oh Islamic Theology (Kalam). In the second chapter, I focused on the concept of faith and some problems regarding faith. In the third chapter, I introduced Dawani's opinions on the faith of Pharaon by using his work“Risala fi Imani Firavn”. In the fourth chapter, I examined Ali al-Qari 's criticism against al-Dawani on this subject. In this chapter I used al-Dawani's manuscript risala (treatise) to explain his opinions. Finally for Ali al-Kari's opinions I prefered to use his published works as basic sources. In this research I realized that ai-Dawani wrote on this subject for defending Ibn al-Arabi's opinions regarding the faith of Phroan. Addition to this, al-Dawani defends that this faith is sahih (correct, fautless) but Ali al-Qari defends that this faith is not sahih. Ill