Güncel liderlik yaklaşımlarının takım ve bölük komutanlığı kademelerinde incelenmesi
Current leadership approaches' study at the team and company commandership levels
- Tez No: 146868
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Davranış Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tezde Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki Takım ve Bölük Komutanlığı kademeleri için uygun olan liderlik yaklaşımlarının, bu kademeler için verilmiş olan emir, talimat ve talimnameler ışığında güncel liderlik yaklaşımları incelenerek tespit edilmesi amaçlanmıştır, incelenen güncel liderlik yaklaşımları Dönüşümcü Liderlik, Etkileşimci Liderlik, Süper Liderlik ve Toplam Kalite Liderliğidir. Takım Komutanlarının liderlik yaklaşımlarını belirlemek için astlarına anket uygulanmıştır. Tez altı ana bölümden meydana gelmiştir, ilk bölümde araştırmanın amacı, önemi, kapsamı ve kısıtlarından bahsedilmiştir, ikinci bölümde ise güncel liderlik yaklaşımları incelenmiştir. Üçüncü bölüm ilk sonuç bölümüdür. Bu bölümde Takım ve Bölük Komutanlığı kademelerinde uygun olan liderlik yaklaşımları her bir kademe için açıklanmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde araştırmanın yönteminden, hipotezlerden ve örneklemlerden bahsedilmiştir. Beşinci bölümde yapılan istatistiki analizler ve bulguları açıklanmıştır. Son bölüm ise ikinci sonuç bölümüdür. Burada analizler ile ulaşılan sonuçlar tartışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Dönüşümcü Liderlik, Etkileşimci Liderlik, Süper Liderlik, Toplam Kalite Liderliği, Takım Komutanlığı, Bölük Komutanlığı, Dönüştürücü Liderlik, Dönüşümsel Liderlik, Kendi Kendine Liderlik Jüri Üyeleri : Prof. Dr. ilhan Erdoğan (Danışman) Prof. Dr. Hayri Ülgen Prof. Dr. Hüner Şencan Doç. Dr. Oya özçelik Yrd. Doç Dr. Fatih Semerciöz m
Özet (Çeviri)
References This dissertation's aim is to determine the appropriate leadership approaches for Team and Company Commandership levels of Turkish Land Forces with the ray of inspiration of orders, instructions and Field Manuals for these commandership levels. Leadership approaches are taken as Transformational Leadership, Transactional Leadership, Super Leadership and Total Quality Leadership by the terms of the dissertation. The Team Commander's subordinates were asked to fill out a questionnaire form in order to find out their commander's leadership approach. Dissertation is composed of six main chapters. The purpose, importance and limitations of the research are placed in the first chapter. In the second chapter, leadership approaches are studied. Third chapter is the first result chapter of dissertation. The appropriate leadership approaches for Team and Company Commandership are explained in this chapter. Fourth chapter is about the method, hypothesis and the sample. In the fifth chapter, statistical analysis and findings are explained. The last chapter is the second result chapter of dissertation. Results and recommendations are discussed in the last chapter. Keywords : Transformational Leadership, Transactional Leadership, Super Leadership, Total Quality Leadership, Self Leadership, Team Commander, Company Commander IV