Yirminci yüzyıl İngiliz bestecileri ve belli başlı obua eserlerinin incelenmesi
Twentieth century British composers and analyzing their prominent oboe masterpieces
  1. Tez No: 146872
  2. Yazar: DAMLA TUNÇER
  3. Danışmanlar: YAŞAR ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
oz Bu çalışmada Yirminci Yüzyıl İngiliz Besteciler'i ve obua için eser yazmış olanlardan Ralph Vaughan Wiliiams'in obua konçertosu ve Malcom Arnoid'un solo obua için Fantezi adlı eserleri incelenmiştir. Bu iki eser farklı müzik stilleri ve dönemlerini içermektedir. Bu eserleri doğru inceleyebilmek için önce, yirminci yüzyıl müziği hakkında geniş bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Teze başlarken öncelikle yirminci yüzyılın siyasal ve sosyal olaylarına kısaca değinilmiş ve ardından bu olaylara tepki olarak doğan sanat akımları anlatılmıştır. Yirminci yüzyıl İngiliz bestecileri hakkında bilgi vermeye başlamadan önce konular arasında kopukluğa sebep olmamak için İngiliz müzik tarihinden de yararlanılmıştır. Vaughan Williams obua konçertosu ve Malcom Arnold Fantezi yapısal yönden incelenmiş ve form analizleri yapılmıştır. ABSTRACT In this study, the works“Fantasy”for solo oboe of Malcom Arnold and the oboe concerto of Ralph Vaughan Williams who are British oboe composers of the Twentieth Century have been reviewed. These both works cover different music styles and periods. In order to be able to review properly, we should know indepth about the Twentieth Century music. While starting the thesis, the political and social events of the century have been shortly mentioned. Later, the artistic fashion arising as reaction to these events has been mentioned. Before starting mentioning about the Twentieth Century British composers, not to let any break in subjects, the British musical history has been reviewed. The oboe concerto of Vaughan Williams and the“Fantasy”of Malcom Arnold have been structurally reviewed and the form analysis has been made out. Ill
Özet (Çeviri)