Ses eğitiminde ulusal okullar
National schools of singing
  1. Tez No: 146873
  2. Yazar: İLKER İŞSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİT BAYRAŞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Opera Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı; ulusal ses ekoilerinin ne şekillerde belirli teknik yaklaşımlar ortaya çıkarttığını ve bu teknik yaklaşımları, fiziksel işlevleri bakımından incelemektir. Uiusa özgü estetik ideale uygun bir sesi yakalayabilmek için, fiziksel işlevlerin bozulması gerektiği bu gibi durumlarda, şarkıcı; bu çıkardığı yeni sesi, tekrar tekrar incelemek isteyebilir ve daha etkili bir ses çıkartma yöntemi arayabilir. Şarkıcı, bu sesi; varolan tekniklerden habersiz olarak, tamamıyla şans eseri bulduğunu veya fiziksel konumunun diğerlerinden şüphesiz üstün olduğu fikrini hesaba katmamaktadır. Bu tez de; öncelikle insan sesin anatomisinden bahsedilmiştir. Ardından, dört ana ekolde (Alman, Fransız, İngiliz, İtalyan Ekolleri) bulunan farklı yöntemler ele alınıp bu ekoller arasındaki uygulama farklılıkları irdelenmiştir. Bunu uygularken bu dört ekoldeki: Nefes kontrolü teknikleri, şarkı söylemede sesli oluşumu teknikleri, tınlama teknikleri, gırtlağın konumlandırılması, vibrato ve diğer ulusal eğilimlere yer verilmiştir. Son olarak ta; bu dört farklı ulusal ekolün, temel insan sesleri (Soprano, Mezzo-Soprano, Kontr-Alto, Tenor, Bariton ve Bas) üzerindeki ulusal yaklaşımlara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is the purpose of this study to examine in what ways national preferences produce specific technical approaches and to examine those techniques in relation to physical function. In those cases where physical function must be violated in order to produce a tone in keeping with a particular national aesthetic ideal, the singer may wish to re-examine the sound produced and look for some more efficient method of production. Without some knowledge of existing techniques a singer is hardly in a position to assume that the peculiar technique encountered by mere chance or physical location is unquestionably the superior one. In this thesis; firstly, the anatomy and the physiology of human voice are mentioned. Following that; different techniques in four main national preferences (German, French, English, Italian) and the differences in the practice of these natinal preferences are examined. This study includes: The techniques of breath management, the techniques of vowei formation in singing, techniques of resonance, laryngeal positioning, vibrato and other national tendencies. Finally, the superimposition of the four natinal preferences mentioned on the main human vocal types (Soprano, Mezzo-Soprano, Contr-Alto, Tenor, Baritone and Bass) are described. Ill