İstanbul plakalı hususi otomobil sahibi bireylerin kasko poliçesi satın alma kararlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesine ilişkin pilot araştırma
A pilot research to determine the factors affecting the decisions of the car owners with license plates registered in İstanbul in purchasing car insurance policies
- Tez No: 146884
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN OKYAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
öz Çağdaş pazarlama anlayışı, müşteri yapısını iyi analiz edebilecek bilgilere sahip olmaktan, bu bilgileri teknik olarak kullanabilmekten ve müşterilerin ihtiyacına uygun ürün veya hizmetlerin hazırlanıp pazarianmasından geçmektedir. Tüm sektörler için olduğu gibi sigorta sektörü için de, müşterilerin özellikleri, beklentileri ve ihtiyaçları sürekli değişmektedir. Sigorta şirketleri, sektörde varlıklarını sürdürebilmeleri için, mevcut ve potansiyel müşterileri tanımak, müşteri profilinde meydana gelen değişiklikleri anlamak ve pazarlama kararlarını bu bilgiler ışığında almak durumundadırlar. Bir yükseklisans tezi olan bu araştırma, hususi otomobili olan bireylerin kasko poliçesi satın alma kararlarına etki eden faktörlerin belirlenmesine yönelik hazırlanmıştır. Kasko poliçesi müşterilerin sosyo-demografik özellikleri ile satın alma davranışları arasındaki ilişkiler incelenmiş, mevcut ve potansiyel müşterilerin satın alma davranışları bakımından farkları ortaya koyulmuştur. Araştırmanın kapsamı, İstanbul ili İle sınırlandırılmıştır. Bu nedenle, araştırma sonuçları Türkiye genelini yansıtmamaktadır. Yüzyüze görüşme yoluyla anket çalışması yapılarak toplanan veriler üzerinde ki-kare analizi ve t testi uygulanmıştır. Çatışmanın sonunda, analizlerden elde edilen sonuçlar yorumlanarak kasko poliçesi müşterileri hakkında sektöre önerilerde bulunulmaktadır. A
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Contemporary marketing understanding entails having proper information to analyse customer structure, using such information technically and preparation and use of services and products satisfying customer needs. As in other sectors, customer structure and expectations change continuously in insurance sector as well, in order for insurance companies to survive in the sector they have to recognize present and potential customers, understand changes in customer portfolio and to make marketing decisions in accordance with these data.This research which is a master thesis has been prepared to determine factors effecting car insurance purchase decisions of those having private automobiles. Relationship between car insurance policies and socio-demographical characteristics of customers and purchasing behaviours were examined and differences in terms of present and potential customers were pointed out. The content of the research is limited to Istanbul. Therefore, research results do not reflect trends of entire Turkey in general. Data were collected by means of face to face surveys and chi-square analysis and t test were applied upon the data. Results of such analyses were interpreted at the end of the research and advise about car insurance customers are given to the sector. İV