Kurumsallaşmaya karşı direnç yaratan faktörler ve dirençle başa çıkma yöntemleri (bir örnek olay çalışması)
Resistance to institutionalization and dealing with the resistance (a case study)
- Tez No: 146885
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Davranış Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
öz İşletmelerin kurumsallaşma sürecinde başarılı olmaları büyük ölçüde işletme personelinin kurumsallaşma çalışmalarına destek vermesine ve direnç göstermemesine bağlı olmaktadır. İşletmelerde tepe yönetimden daha alt kademelere doğru yer alan personelin kurumsallaşma konusundaki algıları, kurumsallaşmadan beklentileri, kurumsallaşmanın gerçekleşmesi için kendilerine ve diğer gruplara düşen sorumlulukların neler olduğu konusunda farklı fikirlerinin bulunması da personelin direnç göstermesine neden olmaktadır. Tepe yöneticiler, departman yöneticileri ve çalışanların kurumsallaşmayı algılama biçimleri, kurumsallaşmadan ve kurumsallaşma ile ilgili olarak birbirlerinden beklentilerini tespit etmek bu yüksek lisans tezinin temel amacıdır. Tezin ilk bölümünde, yapılan çalışmanın amacı, önemi, kapsamı ve kısıtlan üzerinde durulmuştur, ikinci bölümde kurumsallaşma ve kurumsallaşmaya karşı direnç kavramı incelenmiştir. Son bölümde ise, araştırmanın tasarım ve araştırma uygulaması tanıtılarak uygulamanın sonuçları ve istatistiksel analizler sunulmuştur. ABSTRACT The success of institutionalization in organizations highly depends on the personnel's support and resistance to the institutionalization process itself. From top-level managers to the lower level employees, this resistance stems from how each personnel perceives institutionalization differently and how their expectations of responsibility during this process vary from each other. The main purpose of this study is to determine the perceptions and expectations among different levels of employees and managers in an organization during the institutionalization process. This thesis study is divided into three parts. The first part outlines the purpose, the importance, the scope, and the limitations of the study. The second part deals with the institutionalization process and the resistance to institutionalization. Finally, in the third part, the research methodology conducted in mis study is presented along with the statistical analysis, and the results from this analysis. m
Özet (Çeviri)