Tüketicilerin satın alma kararlarında algılanan riskin rolü: Özel markalı ürünler üzerine bir çalışma
Role of the perceived risk on purchasing decision of consumers: A study for private label products
- Tez No: 146889
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK ARSUN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
oz Çağımız iş dünyasındaki mevcut işletmelerin büyük bir çoğunluğu, devamlı olarak gelişen ve değişen ekonomik dinamikler ve zorlaşan rekabet koşullan karşısında pazardaki mevcut yerini korumak istemekte; içinde bulundukları sektörden aldıkları payı da sürekli arttırmaya yönelik çalışmaları benimsemiş durumdadırlar. Günümüzün dünyasındaki tüketiciler, geçtiğimiz 10 yıl öncesine göre eğitim seviyesi daha yüksek, daha bilinçli alışveriş yapan kişilerdir. Tüketiciler artık istek ve ihtiyaçlarını sahip oldukları ekonomik koşullan iyi düşünerek belirlemektedirler. Tüm dünyada hızla gelişen gıda perakendeciliğinin yukarıda tanımlamaya çalıştığımız tüketici ile en güçlü ilişkide bulunan sektör olduğu açıktır. Müşteri sadakatini arttırmaya yönelik olarak perakende sektöründe yapılan pazarlama uygulamaları, tüketicileri kolayca etkilemekte ve oldukça hızlı bir şekilde geri dönüşü alınmaktadır. Gıda perakendeciliğindeki en önemli uygulamalardan birisi de hiç şüphesiz“Özel Markalı Ürünler”dir. Perakendecilerin kendi isimlerini vererek çoğunlukla üretici bir firmaya yaptırdıkları bu ürünler, üretici markalı ürünlere yakın olan kaliteleri ve uygun fiyatlan ile gerek maliyetleri azaltmak gerekse de sadakati arttırmak için perakendeci firmaların vazgeçemeyeceği bir araç olmuştur. Her ürün satın alımında olduğu gibi, tüketiciler özel markalı ürünleri de satın alırlarken birtakım risk faktörleri ile karşı karşıya gelmektedirler. Bu çalışmada, son yıllarda büyük gelişim ve büyüme gösteren özel markalı ürünler üzerinde tüketicilerin algıladıkları riskin ne olduğu ve hangi ürün gruplarında nasıl değişkenlik gösterdiği açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın gereksinim duyduğu bilgilerin toplanmasında yüzyüze anket yöntemi kullanılmış olup; ihtiyaç duyulan istatistiki testler yapılarak incelenmiştir. ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the business century that we are in, most of the companies try to keep their positions against economical dynamics, which have been improving and changing continuously, and tough conditions of the competition. They also adopt to increase the share which are had from the sector in which they run. Today, consumers are more educated and shopping more consciously than the people a decade ago. Consumers determine needs and wants by thinking their economical conditions better. It is obvious that retailing is the sector which has the strongest relationship with the consumer we try to define above. The marketing applications, that are performed in the retailing in order to increase customer loyalty, may affect easily and return quickly. It is certain that one of the most important of the marketing applications is“Private Label Products”in the retailing. Private Label products, which are produced mostly by a producer and labeled with the retailer's brand, are indispensable tools for the retailers with their near quality to producers' products and appropriate prices in order to minimize the costs and increase customer loyalty. As happened in buying any product, consumers are confronted some risk factors when then buy private label products. In this study, it has been tried to explain what the perceived risk is and in which product groups perceived risk may change on private label products. The data required for the study was gathered by face-to-face interview method and analyzed with the statistical tests. IV