Karışık modelli montaj hattı dengelenme ve simülasyon uygulaması
The mixed model line balancing and simulation application
- Tez No: 146890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET ÖZÇAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
öz Bu tez çalışmasında, montaj hattı türlerine, bu hatların dengelenme yöntemlerine ve simülasyon ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Karışık modelli montaj hattı dengelemeye yönelik bir uygulama yapılmış ve incelenen hattın belirli bir bölümünde yer alan işlemler istasyonlara, dengeli bir biçimde paylaştırılmıştır. Kullanılan veriler Toyota Montaj Fabrikasından alınmıştır. Hattı dengelemek için Flexible Line Balancing ve ProModel Simülasyon programlan kullanılmıştır. Elde edilen dengeleme sonuçlan, Ekler bölümünde ayrıntılarıyla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this dissertation project, Mixed Model Line Balancing methods are studied. Balancing methods of these models and information about simulation techniques also included in the research. The main application is about Mixed Model Line Balancing and applications in a specific line is distributed to workstations equally. The data are obtained from Toyota Manufacturing Plant. Flexible Line Balancing and ProModel Simulation Software used for balancing the plant. The results of the balancing scores, conducted for this dissertation, are listed in appendix section separately. n