Okul kütüphanesinin çağdaş eğitime katkısı ve yasal dayanaklar açısından Türkiye'de durum
Contribution of school libraries to contemporary education and partinent official regulations in Turkey
  1. Tez No: 146899
  2. Yazar: ATAKAN AYDIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜLYA DİLEK KAYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
oz Bu çalışmada, öncelikle çağdaş eğitim ve okul kütüphanesi arasındaki ilişki araştırılmış ve Türkiye'de bu iki olgu arasındaki ilişki, yasal dayanaklar açısından incelenmiştir. Araştırma sürecinde, betimleme yöntemi kullanılmış, görüşme tekniğiyle de veri toplanmıştır. Çalışmada, okul kütüphanesinin ortaya çıkışı ve gelişimi, çağdaş eğitimdeki yeri ve önemi üzerinde durularak okul kütüphanesinin oluşumunu mümkün kılan öğelere ve standartlarına yer verilmiştir. Ayrıca, okul kütüphanesinin amaç ve işlevleri, okul kütüphanelerinde gerçekleştirilen hizmetler ve işbirliği programlan da ele alınmıştır. Araştırma sonucunda, Türkiye'de, eğitimle ilgili olarak hazırlanan plan, program ve yönetmeliklerde genel olarak eğitimle okul kütüphanesi arasında özel olarak da ilköğretimde organik bir ilişkinin olmadığı belirlenmiştir. ABSTRACT The scope of this study is based on the research of the relationship between contemporary education and school libraries in Turkey, from the perspective of official references. During the research, a descriptive method has been used and the data is collected through interviews. The elements and standards that contribute to the formation and development of a school library have been emphasized in the study, also reflecting the place and importance of school libraries in contemporary education. The purposes and functions of school libraries, the services given and the collaborative academic programs have also been included. As a conclusion of the research study, it has been determined that there is no organic relation between education and school libraries in general, specifically in primary education, as indicated by the plans, programs, rules and regulations pertaining to education in Turkey. Ill
Özet (Çeviri)