Ayverdi Haritası'nın ışığında XIX. yüzyılda İstanbul'un tarihi yarımadasında inşaat faaliyetleri
- Tez No: 146900
- Danışmanlar: PROF.DR. BAHA TANMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 561
Özet
oz Bu çalışma, XIX. yüzyılda İstanbul'da, siyasi, iktisadi ve sosyal açıdan yaşanan değişim ve yeniliklerin mimariye ne şekilde ve hangi yoğunlukta yansıdığını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya temel olarak, 1875-1882 seneleri arasına tarihlenen Ayverdi Haritası alınmış, 1800-1882 arasında inşa edilen ve haritada yerleri belirtilen yapılar belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada dönemin siyasi durumunun mimari faaliyetleri ne şekilde yönlendirdiği, mimari faaliyetlerin bölgelere göre değişen yoğunluğu ve niteliği araştırılmış, şehir hayatına giren yeniliklerin ve değişimlerin mimariyi nasıl etkilediği de hesaba katılarak bir sonuca varılmıştır. ABSTRACT The aim of this thesis is to define how was reflected to the architecture, the changes and novelties occured in the political, economical and social aspects of Istanbul during the 19th century, as well as the density of this reflection. The work is based on Ayverdi Map dated between 1875-1882. We tried to locate the buildings built in this interval and showed on this map. We tried to search how the political situation of the period was guiding the architectural activities, the character of these activities, its density varying according to the region. The conclusion is formulated by considering the influences of the novelties and changes introduced in Istanbul's every day life. m
Özet (Çeviri)