Türkiye'de kent planlama: Gelişimi, kurumlar ve çalışmalar
Town planning in Turkey: Progress, theories and practices
  1. Tez No: 146898
  2. Yazar: ETHEM MURAT ANAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN EĞRİBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Günümüzün üzerinde en çok tartışılan konularından biri olan kent planlaması, sadece bir yerleşmeyi oluşturan öğelerin uyumlu olarak düzenlenmesini değil, orada yaşayan toplumsal ve ekonomik gereksinimleri karşılayacak gelişmeyi de konu alır. Bu bağlamda, kent planlaması, fen bilimlerinin yanında sosyal bilimlerden de faydalanır. Bu çalışma, Türkiye'de 19. yüzyıldan itibaren yaşanan siyasi gelişmelerle ilişkili olarak, kentlerdeki değişimleri incelemektedir. Osmanlı imparatorluğu'nun yıkılmasından itibaren, kurulan yeni Türkiye Cumhuriyeti'ndeki siyasal değişimler, bu değişimlerin kentlere ve kent yaşamına olumlu ve olumsuz etkileri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Of one of the most debatable issues of our times, city planning does not only include the coordinated arrangements of the elements for the inhabitance but also the development that meet the social and economic needs. So, city planning makes use of sciences, including social science. This thesis examines the effects of political developments in Turkey since 19th century, on changes in the cities. It has been tried to make comments about the positive and negative effects of political changes on the cities and the city life in newly established Turkish Republic, after the collapse of the Ottoman Empire. in