Dördüncü Haçlı Seferi (1204)
The Fourth Crusade (1204)
  1. Tez No: 146902
  2. Yazar: ÜLKEM SAKARYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHAMEDDİN BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
oz Bu tezin konusu Dördüncü Haçlı Seferi'nin sebepleri, sonuçlan, günün olayları ve tarafların ilişkisi konusuna açıklık getirmektir. Gelişen olaylar dönemin siyasi perspektifi göz önüne alınarak değerlendirilmiş, tarafların sefer öncesi ilişkileri incelenmiştir. Hazırlık aşamasında İstanbul'da bulunan yerli ve yabancı kütüphaneler ve döneme ait kaynaklar ile dokümanlara sahip Aya Triada Manastırı'nda araştırma yapılmıştır. Bu araştırma sırasında konu ile ilgili kitapların yanı sıra internet ortamından da yararlanılmıştır. Bu incelemede yer alan harita, grafik ve resimlerin bir kısmı internet ortamından bir kısmı da kitaplardan alınarak kullanılmıştır. Ayrıca konu ile ilgili döneme ait İstanbul'da bulunan mekânların günümüzdeki durumlarını gösteren fotoğraflara yer verilmiştir. Dördüncü Haçlı Seferi diğer Haçlı Seferleri'nden farklı olarak Türk ve Arap dünyasını etkilememiş, Bizans împaratorluğu'nun zayıflamasına, Venedik Cumhuriyeti'nin ekonomik ve siyasi olarak daha da güçlenmesine sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Subject matter of this thesis is to make a discription about The Fourth Crusade which historians of that era had not interested in prop or way. We try to explain reasons, results, events and relations between parties of The Fourth Crusade. Events were explained according to political perspective of the age. During preparation period foreign and local libraries of Istanbul and Monastery of Aya Triada, which has sources and documents belongs to the age of The Fourth Crusade, have been visited. And internet was used to reach some documents and books. The maps, grafics and pictures which included in this thesis taken from internet and from local and foreign sources. Also there are some photographs of the historical places which are belongs to period, in Istanbul. The Fourth Crusade was differed from others. Because it had no effect on Turks and Araps but it had caused to weakness of Byzantine Empire and increased economical and political power of Venetian Public. m