Avrupa arşivlerine göre 16. yüzyılda Akdeniz Dünyası
The Mediterranean World in the 16th century according to the European archives
  1. Tez No: 146903
  2. Yazar: ASLI KARATAŞ PİCARD
  3. Danışmanlar: PROF. İDRİS BOSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 397
Özet
oz Bu çalışmanın temelini, 16 yüzyılda Akdeniz'de ön plana çıkan ve yoğun bir biçimde faaliyet gösteren iki süper gücün, İspanya ve Osmanlı'nın mücadeleleri, bu mücadelenin piyonları olan Fas Hükümdarlığı ve Portekiz'in durumları ve ortamın karışıklığından faydalanarak Akdeniz'e inen İngiltere'nin kurnaz ve fırsatçı siyaseti oluşturmaktadır. Burada izlenen yöntem dahilinde, adı geçen ülkelerin eğilimleri, bu ülkelerin hükümdarlarının, ajanlarıyla, büyükelçileriyle ve birbirleriyle yaptıkları yazışmalar aracılığıyla irdelenmiştir. İngilizce, Portekizce, İspanyolca, İtalyanca ve Fransızca orjinallerinden çevirilerek tezin“ekler”bölümünde sunulan bu mektuplar, 16. yüzyıl Akdeniz Dünyası'na ışık tutan önemli bir eser olan ve Henry de Castries tarafından hazırlanan“Les Sources Inedites de L'Histoire du Maroc”adlı külliyattan alınmıştır. Söz konusu eser, bu dönemde Akdeniz tarihinin oluşumlarında önemli yer tutan Fas Hükümdarlığı tarihinin de en ciddi ve güvenilir kaynaklarından bir tanesidir. Mektupların seçilmesinde, yüzyılın önemli politik ve siyasi olaylarına farklı bir açıdan yaklaşıyor olmaları ve bu olaylara ışık tutmaları kıstas alınmıştır. Mektuplardan elde edilen bilgiler ışığında, 16. yüzyılda Osmanlı Devleti, İngiltere, İspanya, Portekiz, Fas ve Fransa arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkiler iki ayrı bölümde incelenmiştir. Bu bölümler de kendi içerisinde, her biri bir ülkeye veya dönemin önemli olaylarına değinen alt konulara bölünmüştür. ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT What constitutes the basis of this study is the situation of the Ottomans and the Spanish, who were the two predominant powers of the Mediterranean in the 16th Century, the Morroccans and the Portuguese who were the puppets of this rivalry and the opportunist politics of the English who were trying to pass into the Mediterranean by taking advantage of that chaotic athmosphere. Along the lines of the method employed, the tendencies of the said countries have been analyzed through the correspondence between the kings and their agents, ambassadors and each other. The letters which have been translated from English, Portuguese, Spanish, Italian and French and are presented in the“annex”section of the thesis, have been taken from a prominent work enlightening the Mediterranean world,“Les Sources Inedites de L'Histoire du Maroc”, accomplished by Henry de Castries. The said work is one of the most important and reliable works on the history of the Moroccan Dynasties, which had an important place in the happenings of the Mediterranean History. In choosing the letters, the originality of their approach to the political and economic events of the century has been taken as the criteria. The political and economic relations between the Ottomans, England, Spain, Portugal, Morocco and France have been analyzed in the light of these letters in two chapters, each of which has been divided in itself into sub-chapters dedicated to individual countries or predominant events of the period.. IV