Küçükköy'de turizm ve rekreasyon faaliyetleri
Tourism and recreation activities in Küçükköy
  1. Tez No: 146909
  2. Yazar: NİLÜFER TECMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİYE ÖZGÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla gelişen turizm sektörü, gün geçtikçe ülke ekonomisi içindeki payım arttırmaktadır. Ancak ülkemiz bir taraftan turizmden ekonomik olarak fayda sağlarken, diğer taraftan da bu faydayı sağlayan turizm kaynaklarım kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bunun başlıca sebebi, turizmin ekonomik öneminin fark edilmesiyle başlayan plansız ve hızlı yapılaşmanın getirdiği toplumsal ve çevresel sorunlardır. Ege Denizi'nin kuzey kıyılarında yer alan ve konumu sayesinde turizmi hızla gelişmekte olan Küçükköy önemli turistik kaynaklara sahiptir. Küçükköy, bir taraftan turizmin ekonomik etkilerinden olumlu olarak etkilenirken, diğer taraftan da turizmin getirdiği toplumsal ve çevresel sorunlarla karşı karşıya kalmıştır. Özellikle çevresel sorunlar turizmin başlamasına neden olan çekicilikleri olumsuz olarak etkilemektedir. Bölgede yapılan gezi, gözlem ve incelemelerin sonucunda Küçükköy' de turizmin gelişmeye devam edebilmesi için acil önlemler alınması gerektiği ortaya çıkmıştır. Sarımsaklı Plajları gibi önemli bir çekiciliğe ve doğal güzelliklere sahip olan bölgenin, tüm kaynaklarının uzun süreli kullanımının gözetilerek kapsamlı bir turizm planı çerçevesinde korunması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Tourism sector which develops swiftly in the recent years in our country as it does globally, has an enlarging share in the economy. Nevertheless, while our country benefits from tourism, it is also at the stake of losing the sources of tourism of which it benefits. The main reasons of this are social and environmental problems brought about by unplanned and swift settlement which was started by realization of economic importance of tourism. Küçükköy, at the northern shores of Aegean Sea, has important sources for tourism and develops in the sector due to its location. However, as a matter of fact, Küçükköy, too, benefits a lot from tourism, whilst it has to cope with social and environmental problems brought about by tourism. The attractive landscape which has given way to development of tourism is negatively effected by environmental problems. Travels, researches and investigations in the region showed that urgent precautions had to be taken for maintaining tourism sector. The region has attractive natural beauties like Sarımsaklı Beaches and all its sources are to be conserved under a comprehensive tourism plan which closely observes the maintenance of them. IV