Edirne ve civarında Osmanlı kültür ve bilim mühitinin oluşumu
Formation of the Ottoman cultural and scientific milieu in and around Edirne
- Tez No: 146924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KAÇAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 420
Özet
oz“EDİRNE VE CİVARINDA OSMANLI KÜLTÜR VE BİLİM MUHİTİNİN OLUŞUMU”“Edirne ve Civarında Osmanlı Kültür ve Bilim Muhitinin Oluşumu”başlıklı tez, Edirne'nin Bizans dönemini anlatan kısa bir girişten sonra şehrin, 1361'deki fethiyle başlayan Osmanlı döneminin ilk bir buçuk yüzyılında - II. Bâyezîd döneminin sonuna kadar 1512 - kültür sahasında kat ettiği yolu ele almaktadır. Bu sürenin büyük kısmında Osmanlı Devleti'nin başkentliğini yapan Edirne ve civarında bulunan Dimetoka, Malkara ve Gelibolu gibi kasabalarda biriken maddî ve manevî güç sayesinde Osmanlı, yaran asır gibi kısa bir zaman diliminde hem Ankara Savaşı'ndan sonra girdiği Fetret Dönemi'nden (1402-1413)' çıkmaya hem de İstanbul'u (1453'te) fethederek Rumeli ile Anadolu'daki topraklarım birleştirmeye muvaffak olmuştur. - Çalışmada büyük ölçüde Tapu Tahrir Defterleri'ne dayalı arşiv kaynaklarından ve İkincil kaynaklardan istifade ile Edirne ve civarındaki bilim muhitinin oluşumu analitik olarak değerlendirilmeye çalışılmıştır. Şehrin Osmanlı dönemine tahsis edilen üç bölümün ilkinde Trakya'nın Türkler tarafından iskânı, ikincisinde burada kurulan medrese ve Enderun gibi bilim müesseseleri, sonuncusunda da bu bölgede yaşayıp Osmanlı kültürüne katkısı bulunan bilim adamların hayat hikâyelerinin değerlendirmeleri yer almaktadır. Tez, bütününde Selçuklu, Bizans, İran gibi Osmanlı öncesindeki eski kültür ve medeniyetlerin Osmanlı kültürüne etkileri de sorgulanmaktadır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“FORMATION OF THE OTTOMAN CULTURAL AND SCIENTIFIC MILIEU IN AND AROUND EDİRNE”After a short introduction dealing with the Byzantine past of Edirne, the thesis called“Formation of the Ottoman Cultural and Scientific Milieu in and around Edirne”presents the long cultural path this city passes during its first century and a half of Ottoman reign that stretches from the conquest of the city to the fall of Bâyezîd the Second in 1512. Due to the physical and spiritual potential accumulated in Edirne -that for the most of this period plays the role of an Ottoman capital- and towns like Dimetoka, Malkara and Gelibolu situated around it the Ottomans for only half a century managed to overwhelm the so-called Critical period (1402-1413) following the battle of Ankara and by conquering Constantinopol (in 1453) succeeded in consolidating its lands in the Balkans and Anatolia. Besides giving some inventory-type materials based on archive documents such as Tapu Tahrir Defters and a great number of second hand printed sources the text of the thesis tries to approach the question of the formation of the scientific milieu in Edirne in an analytical way. Of the three parts dedicated to the Ottoman period of the city the first is about the Turkish settlement in Tracia, the second: about the scientific institutions like medreses and Enderun founded there, and the last part contains the vitas (with some commentaries) of scientists who have lived for a certain period of time in this region and who have had a great influence over the Ottoman culture. The thesis also tries to trace the Seljukid, Byzantine, Iranian, etc. influences over the Ottoman culture. IV