Uluslararası hizmet ticaretindeki kurumsal liberalizasyon süreci ve Türkiye
  1. Tez No: 146923
  2. Yazar: MEHMET BEHZAT EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKAİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
oz Uluslararası ticarette salt olarak malların önemi hiç azalmayacaktır, ancak görünen odur ki bu süreçte hizmetlerin önemi de giderek artacaktır. Fiziki olarak malların ülkeler arası dolaşımına ilaveten hizmetlerin de yoğun bir şekilde dolaşımı, hâlen söz konusudur ve mevcut eğilim bunun giderek artacağını işaret etmektedir. Günümüzde hizmet sektörünün ekonomideki önemi artmış ve bu alanda meydana gelen değişmeler, ekonomideki sektörlere ilişkin değerlendirmeleri neredeyse farklı bir çerçeveye oturtmuştur, öyle ki uzun yıllar boyunca dikkate bile alınmayan hizmet sektörü, kimi ekonomilerde adeta en önemli sektör hâline gelmiştir. Nitekim bu durum, hizmet sektörünün ülke ekonomilerindeki katma değer, istihdam vb. makro büyüklüklerdeki payı dikkate alınarak yapılacak değerlendirmeler sonrasında da rahatlıkla anlaşılabilir. Çalışma çerçevesinde, Gelişmekte Olan Ülkelerin ve aynı grupta yer alan bir ülke olarak Türkiye'nin; ekonomik yapılarını dikkate alarak hizmet sektörlerine önem vermeleri, böylece sahip oldukları mukayeseli üstünlüklerden hareketle, bu hizmetlerde uzmanlaşmaları ve uluslararası arenada faaliyette bulunmaları gerektiği üzerinde durulmaktadır. Bu çerçevede, alternatif hizmet alt sektörleri tespit edilmekte ve bunlara yönelik analizler gerçekleştirilerek birtakım öneriler sıralanmaktadır. Çalışmada; öncelikle teorik çerçeve verilmekte, daha sonra uluslararası kurumsal liberalizasyon süreci incelenmektedir. Bunlardan sonra Gelişmekte Olan Ülkelerin uluslararası alanda mukayeseli üstünlüğe sahip olduğu düşünülen potansiyel hizmet alt sektörlerine yönelik tespitlerde ve değerlendirmelerde bulunulmaktadır. Daha sonra Türkiye ile ilgili tespitlere, analizlere ve önerilere geçilmektedir. ABSTRACT The importance of the goods solely will never decrease in international trade, however, it seems that the
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The importance of the goods solely will never decrease in international trade, however, it seems that the significance of the services will increase too. Intensive circulation of the services, in addition to the physical circulation of the goods among the countries, is available at present and current tendency marks that it will increase gradually. Today, the importance of the sector has increased, and the developments has changed the evaluations for the sectors too. Moreover, Service sector has become the most important one in some economies, though it has not been taken into account for a long period of time. It can be understood easily if one looks at the macro economic measures such as output, employment etc... by services sector. The suggestion in this academic research for the developing countries, and for Turkey as one of them, is as follows: These countries should give necessary importance to their service sectors by considering their economic structures. Therefore, by specifying the areas in which they have comparative advantages, they should specialize on them and take a remarkable place in the international trade. In this context, here, alternative sub-service sectors are determined, and after the analysises related to these sectors, some suggestions are made. In this academic research, first of all, the theoretical frame is formed, and then, international institutional liberalization process is analysed. Later, potential sub-service sectors in which developing countries have comparative advantages are determined, and some evaluations related to those sectors are made. Following this, the same process is executed for Turkey. Ill