Hitit çanak çömleğinin biçimleri bakımından değerlendirilmesi (Metin)
  1. Tez No: 146925
  2. Yazar: IŞIL DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜN UMURTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 511
Özet
“Hitit Çanak Çömleğinin Biçimleri Bakımından Değerlendirilmesi”başlıklı bu çalışmanın amacı, bugüne kadar topluca ele alınmamış olan Hitit çanak çömleğinin repertuvarını ortaya koyabilmektir. Bu amaç doğrultusunda, Anadolu'daki Eski Hitit Krallık Çağı ve/veya Hitit İmparatorluk Çağı'na tarihlenmiş yerleşmelerin çanak- çömleği, yayınlar taranarak incelenmiştir. Çanak çömleğin biçimsel sınıflandın İması yapıldıktan sonra ayrı ayrı Eski Hitit Krallık Çağı ve Hitit imparatorluk Çağı çanak çömlek repertuvarlan saptanmaya çalışılmıştır. Bu suretle her iki dönem çanak çömleğinin repertuvarındaki devamlılık ve farklılıklar araştırılmıştır. Benzer biçimlerin görüldüğü yerleşmeler incelenmek suretiyle Hitit çanak çömleğinin yayı I im alanı saptanmaya çalışılmıştır. Son olarak Hitit çanak çömlek biçimlerinin MÖ II. Binyıl Anadolu çanak çömlek geleneği içindeki gelişimi incelenmiş, bu suretle saptanan devamlılık ve/veya farklılık ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, The Typological Evaluation of Hittite Pottery“,is to give a general view of the whole repertory of the Hittite pottery. Such a study had not been studied collectively till recently. Relevant literature is researched to make a collective assessment of the pottery found at the settlements in the Old Hittite Kingdom and/or Hittite Empire. The typological classification of the pottery is studied and denoted individually in order to establish the similarities and/or differences between the repertories of the said periods. For presenting the spread of ”Hittite Pottery", similar types investigated in and out of Anatolia. Finally, I tried to exhibit the development of the Hittite pottery in the Second Millenium BC in the Anatolian pottery tradition in order to present the continuity and/or the diversity.