Sürdürülebilir büyüme açısından GAP'ın önemi
The impact importance of South Eastern Anatolian Project for sustainable growth
- Tez No: 146937
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Banka Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
oz Bu çalışmada Güney Doğu Anadolu Projesinin tarihsel gelişimi, sürdürülebilir büyüme açısından önemi, bölge ve Türkiye ekonomisine etkileri incelenmiştir. Türkiye'nin enerji ihtiyacının önemli oranda arttığı günümüzde temel hedefi enerji olan GAP'ın önemi daha da iyi kavranmaktadır. GAP'ın tam manasıyla devreye girmesi Türkiye'nin son yıllarda azalan stratejik önemini yeniden arttıracaktır. Çalışmada, Güney Doğu Anadolu Projesi'nin önemi nedir, Türkiye'de sürdürülebilir bir büyümenin gerçekleşmesi için bu proje nasıl bitirilmelidir, GAP'ın bölge ve Türk ekonomisine etkisi nasıl olacak? şeklinde sorulara yanıtlar aranmıştır. Çalışmanın ağırlık noktasını GAP'ın sürdürülebilir büyümeye etkileri oluşturmuş ve temel alman bu yaklaşım çerçevesinde bunu destekleyen ilke ve teknikler örneklerle somutlaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the historical development of the Southeastern Anatolia Project (GAP), the effects of the project to the region and to the economy of Turkey are researched. The importance of the GAP, whose main aim is energy, is comprehended better nowadays when the energy necessity of Turkey increased in an important rate. The completion of the GAP entirely will increase Turkey's strategic importance which decreased in last years. In our study, answers of the questions like: what is the importance of the GAP, how should this project be finished to become fact of a growth which can be continued in Turkey, how will the effect of GAP be to the economy of the region, are searched. The effects of the GAP to the growth, which can be kept on, are formed the center of the study and around this approach which is accepted as the basis, the principles and techniques, which supported this, are concretized with the examples. m