Yeminli mali müşavirlerin ekonomik sisteme katkısı, mesleki sorunları ve çözüm önerileri
The contribution to economical system, professional problems and solution suggestions of certifiet public accountants
  1. Tez No: 146946
  2. Yazar: MEHMET DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 327
Özet
Yeminli Malî Müşavirlik (YMM) mesleği, hem devletin kamu finansman sorununun çözümüne destek olacak çalışmalar yürütmekte hem de toplumun büyük bir kesiminin malî kararlarına temel olacak bilgileri üretmektedir. Böylece YMM' ler ekonomik kaynakların verimli ve etkili kullanımına yardım etmektedirler. Devlet, kamu finansmanının en önemli kaynaklarından olan vergileri elde etme konusunda daha başarılı olmak, kayıtdışı ekonomiyi ve vergi kaçakçılığını azaltmak ve ülke kaynaklarının etkili kullanımını gerçekleştirmek için, 1989 yılında yürürlüğe giren 3568 Sayılı Kanun ile YMM'lere çeşitli yetkiler vermiştir. Bu kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte meslek elemanları hem yasalardan hem de uygulamalardan kaynaklanan sorunlarla karşılaşmaya başlamışlardır. Bu çalışmada, yeminli malî müşavirlik mesleğinin ekonomiye katkısı, sorunları ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri önce teorik bilgiler düzeyinde ele alınmıştır. Ardından ele alınan konular hakkında yeminli malî müşavirlerin görüşlerinin belirlenmesi için bir anket uygulaması yapılmıştır. Çalışmanın evreni, hâlen 8 ilde örgütlenmiş YMM Odası bünyesinde faaliyet gösteren YMM' ler olarak (Türkiye geneli) kabul edilmiştir. Yapılan uğraşlar sonucunda, 34 ile ulaşılarak, buralarda faaliyette bulunan YMM'ler üzerinde anket uygulaması yapılmıştır. Özetle, çalışmanın teorik yapısının birinci bölümde, denetim, muhasebe ve vergi denetimi (vergi incelemesi) ile ilgili bilgilere yer verilmiştir, ikinci bölümde, YMM mesleği 3568 S. Kanun çerçevesinde ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise mesleğin ekonomik sisteme katkısı, sorunları ve çözüm önerileri üzerinde durulmuştur. Uygulama bölümünde ise“katkılar, sorunlar ve çözüm önerileri”hakkında YMM'lerin görüşleri anket ile belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS istatistik programı kullanılmıştır..
Özet (Çeviri)
Certified Public Accountant (CPA) profession, is not only enforce the works that solves the problem of state's public finance, but also produces the information that forms a basement to financial decisions of a big majority of society as well. So the CPAs help productive and effective usage of economical supplies. The State gave to CPAs various authorities by law number 3568 entered into force in 1989 in order to manage to get the taxes which is the most important supplies of public finance, to reduce unrecorded economy and tax evasion and to realize the effective usage of country supplies. As soon as enterance of law into force, members of the profession began to confront with some problems resulted from practice. In this study, first of all contribution to economy, problem and solution suggestions directed to this problems of CPA profession are dealt with at theoretical level. After this, a questionnaire was done in order to determine the ideas of CPAs about the dealt with subjects. Area of this study was assumed CPAs who have activities in CPA Chambers organised still at 8 cities (around Turkey). As a result of this study, the questionnaire was implemented on CPAs working in 34 cities. Briefly, at the first part of this theoretical structure of study, it was given place to informations about inspection, accountancy and tax inspection. At the second part, CPA profession was dealt with in all details in the scope of law 3568. At the third part, it was focused on the contributions of profession to the economical system, problems and solution suggestions. At the practice part, it was tried to determine the ideas of CPAs' about“the contributions, problems and solution suggestions”. It was used SPSS statistic programme to analyse the obtained data.