Avrupa Birliği'nin demokratik yapısının birliğin geleceği üzerindeki etkisinin incelenmesi
The analysis of European Union's democratic structure and its impact on Union's future
- Tez No: 146958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUL ZENGİNGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Avrupa Birliği' nin demokratik yapısının Birliğin Geleceği üzerindeki incelenmesi başlıklı çalışma, uluslar üstü bir yapılanmaya ulaşmaya çalışan Birliğin demokratik yapısını kendi tarihi gelişimi içerisinde incelemekte ve Birliğin siyasi entegrasyon çerçevesinde, günümüzde ulaştığı nokta olan Anayasal Anlaşma bağlamında gelişmeleri analiz etmektedir. Buna göre, ekonomik çıkarlar göz önünde bulundurularak oluşturulan Avrupa Birliği, kendi yönetiminde demokratikleşme ihtiyacını genişleme ve siyasi bütünleşme yönünde çalışmalar yaptıkça daha derinden hissetmeye başlamıştır. Fakat Birlik kapsamında demokratik açık problemini çözmeye yönelik gerçekleşen tüm çalışmalar demokrasi ve meşruiyete ilişkin sorunların tam olarak çözülememesiyle sonuçlanmıştır. Bu noktada son zamanlarda yaşanan Anayasal referandum krizleriyle birlikte, elitler grubu olarak nitelendirilen Konsey'in halen Birliğin yönetiminde ağırlıklı rol sahibi olması, kararların onaylanmasında son söz sahibi olması, yasamayı gerçekleştirmesi, geleceğe ilişkin köklü değişiklikleri engellemekte ve siyasi bütünleşmenin geleceğini de tehlikeli bir sürece sokmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study which is named as“The analysis of European Union's democratic structure and its impact on Union's future”is researching democratical structure with the historical process of the European Union which is trying to be supranational and it also analyzes the recent developments on political integration in the context of Contitutional Agreement. According to this, European Union, that is founded for econemical interests need more democratical measures with its workings on enlargement and political integration process. On the other hand, all the workings that aim to fill democratical gap can not solve the problems on democracy and legitimacy. Relating with the latest developments on Constitutional referandum crisis, the Council, which is known as a group of elite, stil has a big role in decision making process and it makes the legislation. Thanks to these, the future major changes are hindered and also the future of political integration is putting into a dangerous process. VI