Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde insan hakları ve Türk polisi
Human rights and Turkish police during the adaptation period to European Union
- Tez No: 146957
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Temel Haklar bireylen özgürlüklerine ve mülkiyetlerine yapılacak saldırılara karşı korur. Bu önemli hakların insanlar tarafından kullanımında polis hakkın kullanıcılarına dönük daima Anayasanın ilkeleri ışığında, insan haklarını göz önünde bulundurarak çalışmalıdır. Aksi halde bu hakkın kullanımında polisten kaynaklanan hak ihlalleri ile karşılaşmak mümkün olacaktır. Özellikle ulusal mevzuattaki düzenlemelerin, uluslararası hukuk normlarına uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, Avrupa Birliğine uyum sürecinde Türk Polisinin insan hakları sorunu incelenmektedir. Bu tezin anafikri tarihsel süreç içerisinde insan hakları insanların vazgeçilemez ve devredilemez haklarındandır. Bu hakların korunması ve geliştirilmesi tüm ülkelerin en önemli görevlerindendir. Avrupa Birliği de üyelik için insan haklarını korumayı kendine bir ön şart olarak ileri sürmüştür. Bu sebeple Türkiye de İnsan hakları ihlalleri AB üyeliğinin önünde en temel engellerden biridir. 2000' li yıllara gelindiğinde Türkiye' nin bu konuda Avrupa Birliğine uyum paketleri ile en son 1 Haziran 2005' de yürürlüğe giren 5271 sayılı CMK ve 5237 sayılı TCK ile yeni, bireysel hak ve özgürlükleri ile kişi hürriyetini ön plana çıkartan düzenlemelere gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract Fundemantel liberties safeguard, the liberties and possessions of individuals against attacks. In the exercises of this important rights by people, the police should act inaccordence with the principles stated in the Constitution keeping in mind the human rights at all times. Otherwise, violations on the part of the police may be en countered during the use of this rights. Especially the national legislations should be modified so as to match international legal norms. In this study, human rights issues in Turkish Police organizations while we applied European Union. Main argument of this thesis is that in the historical process human rights are not gave up and transfer rights. For this rights security and improve all of the world countrys function. Allegiance to the protection of human rights has been affirmed as aprecondition for European Union membership. For this reason, human rights violations in Turkey is one of main obstacles in order to be a EU membership. When we came to the 2000 yearsour country tieded a lot of laws which are arrenged about human rights and humans victory. On 1st June the number of 5271 CMK and the number of 5237 TCK laws are to go into effect.Whit this laws fundemantel liberties will be devolop in our country. VI