Çevik üretim ve imalat sektöründe çeviklik analizi
  1. Tez No: 147039
  2. Yazar: HÜSEYİN ALPER TÜREDİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALHA USTASÜLEYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
1990'lardan itibaren, değişen pazar ihtiyaçlarına ve sürekli gelişen müşteri isteklerine en hızlı ve uygun şekilde cevap verebilmek, firmaların ayakta kalabilmesi için artık eskiden olduğundan çok daha fazla hayati önem arz etmeye başlamıştır,“kitlesel üretim”ve“yalın üretim”gibi sistemlerin bu konuda yetersiz kalmalarının sonucu olarak yeni bir düşünce olan“çeviklik”ve“çevik üretim sistemi”ortaya çıkmıştır. Tez çalışmasının ilk bölümlerinde, çevik üretim sistemine kadar uygulanan ve halen yaygın olarak kullanılan ve bir anlamda çevik üretimin alt yapısını oluşturan üretim sistemleri incelenmiş ve ana hatlarıyla ortaya konulmuştur. İlerleyen bölümlerinde ise, çevikliğin ve çevik üretimin ne olduğu, çevik üretim sisteminin neyi ifade ettiği, hangi teknolojik ve organizasyonel yeterlilikler gerektirdiği incelenmiştir. Çevikliği bünyesine uyumlaştırmaya çalışan firmaların, ne tür stratejiler ve metotlar kullanması gerektiği ve bunu nasıl yapacakları ortaya konulmuştur. Çevik üretim sistemi ile diğer üretim sistemlerinin farklı ve benzer yönleri belirtilmiş, karşılaştırmaları yapılmıştır. Ayrıca Türkiye'de çeviklik şartlarına uygun hızlı teknolojik ve talep değişimlerinin yaşandığı sektörlerde, lider ve önde gelen firma konumundaki 46 firma üzerinde, insanı ve bilgiyi yönlendirmedeki, rekabeti geliştirmek için işbirliğindeki, müşteriyi geliştirmedeki ve belirsizliğe, değişime hakim olmadaki çevikliklerin belirlenmesi amacıyla bir araştırma sonucu ortaya konulmuştur. VI
Özet (Çeviri)
Since 1990 's, rseponding to the changing market needs and continuously developing customer demands has been of vital importence compared to past, as a matter of the firms to survive. As a result of the systems of mass manufacturing and lean manufacturing being insufficient in this matter, the new ideas“agility”and“agile manufacturing system”has appeared. In the first and two chapters of the thesis, the system put into practice until agile manufacturing system have been studied and brought up, which in one respect, form the infrastructure of the agile manufacturing system. In the proceeding three chapter the question what is agility and agile manufacturing, what does agile and organisational adequacies does it imply have been studied. Also the strategies and methods that the firms struggling to harmonize agility to their production should use have been brought up. Also differences and similarities of the agile manufacturing system and other manufacturing systems have been explained and compared. Besides, on 46 firms which are leader and foremost in the sectors in which fast technoligical and demand changes are experienced in Turkey, a research study has been carried out for the purpose of determining the agilities in orienting knowledge and staff, cooperation for the purpose of increasing competition, improving the customer and determining the agilities on dominating indefiniteness and change. VII