Çevik tedarik zincirleri içindeki lojistik süreçlerde yer alan çeviklik sağlayıcılarının önceliklendirilmesi: Üretim işletmeleri ve lojistik hizmet sağlayıcılarına yönelik bir çalışma
Prioritization of agility enablers to follow in logistics process design for agile SUPPLY chains: Perspective of both of manufacturer and logistics service provider
  1. Tez No: 758300
  2. Yazar: ESMA ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL DENKTAŞ ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Günümüzde birçok farklı endüstriyel sektör, bu sektörlerin hitap ettiği pazarlar ve bu pazarların kendine özgü koşulları bulunmaktadır. İşletmeler faaliyette bulunduğu sektörde başarılı bir performans sergilemek için, parçası oldukları sektörün özelliklerine uygun olarak tedarik zinciri yönetimi stratejisi belirlemelidir. İmalat sanayine dâhil olan birçok sektör, hızla değişen pazar koşulları, artan rekabet ve aynı zamanda giderek daha talepkâr hale gelen müşterilerle baş etmek zorundadır. Bu noktada sektörün gerekliliklerine cevap verebilen çevik tedarik zinciri yönetimi stratejisi değişen pazar durumu ve gelişen müşteri talebine, temelde esneklik ve hız aracılığıyla cevap veren bir yöntemdir. Çevik tedarik zinciri tasarımı çok sayıda sağlayıcı içermektedir. Sağlayıcılar kısaca, başarılı bir çevik tedarik zinciri tasarımı için dikkate alınması gereken kritik başarı faktörleri olarak tanımlanabilir. Sağlayıcılar günümüze dek birçok araştırmada incelenmiştir. Bu çalışmada ise literatürde saptanan boşluğu doldurmak amacıyla çeviklik sağlayıcılar lojistik bakış açısıyla ele alınmıştır. Araştırma sonucunda çevik tedarik zinciri tasarımında lojistik süreçlerde takip edilmesi gereken elli üç kritik başarı faktörü önem düzeyine göre, hem üreticinin hem de lojistik hizmet sağlayıcının bakış açısıyla AHP yöntemi kullanılarak sıralanmıştır. İmalat sanayi için en önemli üç ana çeviklik sağlayıcı şu şekildedir; envanter ve stok yönetimi, müşteri ilişkileri, depolama malzeme taşıma ve paketleme. Lojistik hizmet sağlayıcı işletmeler içinse en önemli üç ana çeviklik sağlayıcı şu şekildedir; taşıma ve teslimat kriterleri, müşteri ilişkileri, lojistik ve bilişim teknolojileridir.
Özet (Çeviri)
Today, there are many different industrial sectors, markets are related to these sectors, and own unique conditions about these markets. In order for businesses to be successfull in the sector which they operate, they must choose a supply chain management strategy in accordance with the characteristics of the sector which they are a member. Many sectors involved in the manufacturing industry have to cope with rapidly changing market conditions, increasing competition and increasingly demanding customers. At this point, the agile supply chain management strategy, which can respond to the requirements of the manufacturing sector, is a method that responds to the changing market situation and increasing customer demand through flexibility and speed. Agile supply chain design involves many enablers. Briefly, enablers can be defined as critical success factors to be considered for a successful agile supply chain design. Up to the present, enablers have been analyzed in many studies. In this study, agility enablers are discussed from a logistics perspective in order to fill the gap in the literature. As a result of the research, fifty-three critical success factors that should be followed in logistics processes in agile supply chain design are ranked according to their importance level, via AHP method from the perspective of both the manufacturer and the logistics service provider. The three most important main agility enablers for the manufacturing industry are as follows;'inventory and stock management', 'customer relations', 'storage, material handling and packaging'. The three most important agility enablers for logistics service providers are as follows; 'transportation and delivery criteria', 'customer relations', 'logistics and information technologies'.