Türkiye profesyonel II.lig futbolcularının spor bilgi düzeylerinin takım başarısına etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 147059
  2. Yazar: YAKUP KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AHMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Özet Bu çalışmanın amacı, Türkiye Profesyonel Futbol II. Ligde mücadele eden futbolcuların spor bilgi düzeylerinin takımlarının başarısındaki etkisini araştırabilme olarak belirlenmiştir. Türkiye Profesyonel Futbol II. Lig B kategorisi İkinci Grupta 2002-2003 sezonunda mücadele eden, lig sonu sıralamasında homojen bir dağılım gösteren, 6 kulübün (Ligi üst sıralarda bitiren Türk Telekomspor ve Ankara Demirspor, ligi orta şuralarda bitiren Çankırı Belediye ve Bulancakspor ile ligi alt şuralarda bitiren Kırıkkalespor ve Çubukspor kulüpleri) profesyonel futbolcuları araştırma grubu olarak belirlendi, öncelikle her kulübün profesyonel 20 futbolcusuna gönüllü olarak kişisel bilgilerinin belirlenmesine yönelik anket yapıldı. Akabinde futbolculara alanında uzman öğretim üyelerince hazırlanan spor bilgi düzeylerinin belirlenmesine yönelik çoktan seçmeli sorular uygulandı. Elde edilen verilerin analizinde istatistik yöntem olarak Tek Yönlü Anova, Tukey çoklu karşılaştırma analizi, Ki-kare ve çapraz tablolama testleri kullanıldı. Testlerde anlamlılık düzeyi a = 0.05 uygulanmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen bulgulara göre bulundukları ligi üst şuralarda bitiren takımların futbolcularının sporcu beslenmesi bilgisi, antrenman bilgisi, spor psikolojisi bilgisi ve genel toplam spor bilgisi düzeylerinin lig sıralamasında daha başarısız olan takımların spor bilgi düzeylerine göre arzu edilen düzeylerde olmamasına rağmen anlamlı derecede yüksek doğru cevap ortalamalarına ulaştıkları görüldü. Futbolcuların sporcu sağlık bilgisi doğru cevap ortalamalarında anlamlı bir farklılık bulunmadı. Genel olarak futbolcuların spor bilgi düzeylerinin başarıyı olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Bu araştırma ile çağdaş spor anlayışıyla ulaşılan performans ve başarı için gerekli olan eğitimin önemli boyutunu oluşturan teorik spor bilgisinin başarıya etkisi ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu çalışma ile elde edilen bulgular ülkemizde teorik spor bilgisinin öneminin kavranmasına olanak sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research the effects of the knowledge level of soccer players playing in Turkish Professional Soccer 2. Lig category over the success of the teams in which they play. Having competed for second group B category of second lig of Turkish Professional Soccer in 2002-2003, 6 soccer clubs, all of which have a homogeny distribution according to the standing of the teams (Türk Telekom and Adana Demirspor - in the top levels, Canlan Belediyesi and Bulancakspor - in the middle levels, Kinkkalespor and Çubukspor - in the bottom levels ) are involved in the study. Firstly, in order to know about their individual backgraund information, a survey was carried out among 20 players from each team. And then multiple options questions prepared by instruction members who were experts of their majors were asked them. While analyzing the results obtained from the study, One Way Anova, Tukey Multiple Comparisons, Chi-Square and Cross Tabulation were used as statistic methods. According to the results, sport nutrition knowledge, training knowledge, sport psychology knowledge and general sport knowledge, level of the teams at the top levels that are not on a desired level when compared with the teams at the bottom levels; the former one's true answer levels seem to have reached to meaningful averages. A meaningful difference in averages of the true answers that the soccer players gave about health knowledge was not seen. In general it is confirmed that knowledge level of soccer players positively affects success. In this study, it is aimed to figure out how the performance which is reached through a modern sport understanding and sport information including most part of successful theoretic sport training affect success. It is thought that the results obtained from the study will enable us to comprehend the trainings of sports. VIII