E-devlet'te kamu hizmetlerinin sunumunda etkinlik
Efficiency of the public services in e-goverment
- Tez No: 147058
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Son yıllarda bilgi ve iletişim teknolojilerinde meydana gelen baş döndürücü gelişmeler ve küreselleşme toplumsal bir dönüşüme yol açarak bilgi toplumu olarak adlandırılan bir toplumun ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu dönüşüm sonucunda da devlet kurum ve kuruluşlarının etkinleştirilmesi, devlet ile vatandaş arasındaki bilgi akışının genişletilmesi, demokrasinin geliştirilmesi ve devletin şeffaflaştırılması gibi amaçlarla kamu hİ2metlerinin elektronik olarak sunum fikri ortaya çıkmıştır. özellikle bilgi ve iletişim teknolojilerinde ileri, milli geliri ve eğitim seviyesi yüksek olan Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Kanada, Singapur gibi ülkelerin kamu hizmetlerinin elektronik sunumundan sağladıkları faydalar göz önüne alındığında elektronik devletin önemi daha iyi anlaşılmaktadır. Bu gelişmelerden hareketle çalışma bilgi toplumu, elektronik devletin yapısal çerçevesi, çeşitli ülke uygulamaları, Türkiye'deki elektronik devlet uygulamaları ve ulusal bir model önerisi çerçevesinde ele alınmaktadır
Özet (Çeviri)
In recent years, the giddy development of knowledge and communication technology and globalization lead to a social transformation and because of this event, a society which named knowledge society occured. As a result of this transformation, the aims that activation of government association and foundation, enlargement of knowledge flowing between government and citizen, improvement of democracy and becoming transparency of government, bring out the ideas of presenting public sevices with electronics way. At a glanre of USA (United State of America), England, Canada and Singapore, which came forward on knowledge and communication technology and education level, these countries had benefits from presenting public services with electronics way. In this respect, electronic government's importance is well understood. In the study, knowledge society, structural frame of electronics government, various countries applications, electronics government application in Turkey and national model action are taken up.