Yurt dışı kazançların vergilendirilmesi ve çift vergilendirme açısından değerlendirilmesi
Taxation of foreign source incomes and evaluating respect to double taxation
  1. Tez No: 147088
  2. Yazar: ALPTEKİN YÜCEBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
02. Özet Vergiler, kamu finansmanının vazgeçilmez ve sürekli kaynağı durumundadır. Vergilerin kamu giderlerinin finansmanında kullanılması mali amacım, ekonomiye istikrar kazandmlması ve ekonomik kallanmanın gerçekleştirilmesi ise ekonomik amacını oluşturur. Diğer taraftan vergilerin, gelir dağılımının düzenlenmesine yönelik uygulamalar ile sosyal amaçlı katkıları da bulunmaktadır. Kamu finansmanı içinde, yurt içi faaliyetlerden doğan vergi gelMerinin yanışım sermaye, teknoloji ve işgücü aknnınm ulusal şuurlar dışındaki hareketliliği, günümüzde yurt dışı faaliyetlerden doğan kazançların da vergüendirilmesini önemli hale getirmiştir. Bu çalışmada, yurt dışı faaliyetlerin vergilendirilmesine ilişkin Türk Vergi Kanunlan'nda yer alan düzenlemeler ortaya konularak, aynı zamanda uluslararası çifte vergilendirme sorunu genel olarak açıklanacaktır. Türk Vergi Kanunlan'nda uluslararası çifte vergilendirmeyi gidermeye yönelik tek taraflı düzenlemeler ile iki taraflı önlemler çalışma konusu edilmektedir. Ulusal vergi mevzuatı açısından yurtdışı kazançların vergilendirilmesi ile çifte vergüendirmenin önlenmesine ilişkin ikili vergi anlaşmaları kapsamında, Türkiye'nin değerlendirilmesi ve bunlara ilişkin eleştiriler, bu çalışmanın sonuç ve öneriler bölümünde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
03. Summary Taxes are irretrievable and continuous source of public finance. Use of it for public expenses constitutes financial aim of taxes while to make economy more stable and to achive economic development constitute economic aim of it. On the other hand taxes has social contributions with its applications for reorganizing distribution of income. Movement of capital, technology and labour flow abroad, makes important taxation of income earned from international activities beside tax incomes steaming from domestic activities. In this work paper, putting forward regulations that are mentioned in Turkish Tax Legislation related to taxation of international activities, also international double taxation problem will be explained generally. One sided regulations put forward by Turkish Tax Legislation to prevent double taxation and two sided measures are subjects of this work paper. Taxation of income earned abroad from the angle of national tax legislation and evaluation of Turkey's position in bilateral tax agreements about prevention of double taxation and criticisms on these subjects take place at this work paper's comment and result chapter.