Tertiary level EFL teachers' perceptions of the role and importance of writing skill in English language teaching (ELT)
İngilizce'yi yabancı dil olarak üniversite düzeyinde öğreten yabancı dil hocalarının İngilizce dili eğitiminde yazma dil becerisinin rölü ve önemi hakkındaki algıları
  1. Tez No: 147087
  2. Yazar: ALİ ŞÜKRÜ ÖZBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA NACİ KAYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, İngilizce'yi bir yabancı dil olarak yüksek öğretim düzeyinde öğretmekte olan dil hocalarının yazma dil becerisinin İngilizce öğrenmedeki rolü ve Önemi hakkındaki algılarım ortaya çıkarmak için yapılmıştır. Ayrıca çalışmanın bir diğer amacı, yazma dil becerisine müfredatta ayrılan yeri tespit etmektir. Denekleri, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Yabancı Diller bölümündeki İngilizce hazırlık sınıflarında ders veren 35 hoca oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında sırasıyla, geriye dönük-hatırlama (retrospective protocol), anket, mülakat ve belge incelenmesi gibi metotlar kullanılmıştır. Geriye-dönük hatırlama metodu 35 denek arasından rast gele seçilen 10 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Daha sonra tüm deneklere (35) anket dağıtılmıştır. Ayrıca Yabancı Diller bölümünde görevli olan 4 koordinatör ile okul müfredatında yazma dil becerisinin yeri hakkında mülakat yapılmıştır. Aynı zamanda Üniversite Senatosu tarafından yabancı diller bölümü hakkında alman resmi kararlar incelenerek, yazma dil becerisine yer verilip verilmediği tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada kalitatif ve kantitatif veriler kullanıldı. Kalitatif veriler el yordamıyla hesaplanırken, kantitatif verilerin hesaplanmasında SPSS for Windows ve Excel istatistik programı kullanıldı. Yabancı dil hocalarının yazma dil becerisine dönük algılan ile ilgili önemli bulgulardan bir tanesi, bu hocaların bu dil becerisine karşı nispeten olumsuz tutumlara sahip olmalarıdır. Bunu da yazma dil becerisini sıralamada diğer dil becerilerinin arasında 'en az popüler' olarak seçmelerinden anlıyoruz. Yabancı dil öğretimi müfredatında yazma dil becerisin önemli ve her zaman müfredat içinde kendine yer bulan bir dil becerisi olduğu çalışma sonuncunda anlaşılmıştır. Ama bu becerinin sınıf içinde başarılı şekilde uygulana bilindiğine dair çok başarılı örnekler yoktur ve bu yüzden bu beceri hocalar ve öğrenciler tarafından“en az faydalı”olarak görülmektedir. Bu çalışma kapsamında bir diğer bulgu da İngilizce'yi yabancı dil olarak öğreten hocaların, öğrencilerin yazılarım düzeltirken daha çok gramer ve yazı organizasyonu özellikleri üzerinde durmalarıdır. Diğer bir deyişle metinlerin derin anlamlarından çok yüzeydeki hatalara karşı daha duyarlı oldukları görülmüştür. m
Özet (Çeviri)
The present study was undertaken in an attempt to discover tertiary level EFL teachers' perceptions of the role and importance of writing skills in English Language Teaching (ELT) and to determine the place of writing skill in EFL curriculum. The subjects^ for me^tudywere 351EFL teachers who^WCTe^tea^hingirr^nglish preparatory classes of Karadeniz Technical University. Data collection procedures consisted of a retrospective protocol with EFL teachers, a teacher questionnaire, an interview, and a document analysis. The retrospective protocol was made with 10 EFL teachers who were randomly chosen among the above-mentioned subject group. Then, all of the participant teachers (35) were given a questionnaire. The protocols and the questionnaires were aimed at understanding EFL teachers' perception of writing as a language skill. An interview was conducted with five sub-coordinators for the purpose of understanding the place of writing in the school curriculum. Also a document analysis was conducted. The decisions made by the university administration about the curriculum were examined and thus the place of writing was identified. The study employed both quantitative and qualitative data. Qualitative data were analyzed manually while SPSS (vl 1) for Windows and Excel statistical packages were used to analyze the quantitative data. One of the major conclusions of the study in relation to the perceptions of EFL teachers' about writing is that EFL teachers have relatively negative attitudes towards writing and teaching writing, ranking it as the“least popular”skill. Another conclusion is that in the EFL curriculum writing is accepted as an important language skill and placed in the curriculum almost invariably. However, according to this study, its successful implementation in the EFL classes is rare, and it İs generally regarded as the“least useful”language skill in the EFL curriculum by teachers and students alike. Another interesting finding is that EFL teachers are most keen on correcting grammar and organization errors. In other words, they consider errors in the surface structure as more important than those in Üıe deep structure of a text in evaluating students' writing in the class. II