Türkiye Selçuklu Devletinin uyguladığı ekonomik politikalar
  1. Tez No: 147104
  2. Yazar: BERRİN NUROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAADDİN YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
02. Özet XI. yy. 'in ikinci yansında Anadolu'da kurulan Türkiye Selçuklu Devleti'nde büyük ölçüde Türklerin Anayurt'taki iktisadi ve içtimai faaliyetleri yeni yurtlarında da sürmüştür. Doğu-Batı, Kuzey-Güney ticaret yollarının Anadolu üzerinden geçmesi burayı adeta ticaretin merkezi durumuna getirmekteydi. Bu durumun önemini kavrayan Türkiye Selçuklu Hükümdarları, Anadolu'da ticaretin gelişmesi için büyük çaba sarf etmişlerdir. Alt yapı çalışmalarına önem vererek yollar, köprüler inşa ettirmişler, tüccarların konaklayabilecekleri kervansaraylar yaptırmışlardır. Ayrıca Türkiye topraklarında mallan zarar gören tüccarların, zararları Türkiye Selçuklu Devleti tarafından ödenerek, mallan devlet güvencesi altına alınmıştır. Bununla birlikte oldukça verimli topraklara sahip Anadolu'da tarıma da büyük önem verilmiş halka toprak ve tohum dağıtılarak tarımın gelişmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda başta ticaret olmak üzere, Selçuklu Devleti'nin hayvancılık, tarım, meyvecilik, avcılık, madencilik, sanayi ve para gibi bütün ekonomik faaliyetlerine değinerek, Bizans döneminde ekonomisi oldukça kötü olan Anadolu'nun, Selçuklu Hükümdarları elinde kısa süre içerisinde nasıl müreffeh bir ülke durumuna geldiğinin sebeplerini incelemeye çalıştık. VI
Özet (Çeviri)
03. Summary The Seljuq State, established in Anatolia in the second part of the 11th century continued its trade and social activities largely in their new land, Anatolia as well. The fact that Anatolia was located in the centre of both east-west and north-south trade routes made it entirely a trade center. The rulers of the Seljuq State, who were well-aware of this advantage, did their best to develop the trade in Anatolia. Improving the infrastructure, they built not only roads and bridges but also caravansarays where merchants could stay. In addition to this, these merchants were paid compensations by the Seljuq State for their loss or damage, and thus, the safety of their goods was put under the state guarantee. Besides these, agricultural activities were also largely persued in the fertile lands; lands and seeds were distributed among to people to use in order to develop agriculture. In our research, all the economic activities of Seljuqs, particularly trade activities and others such as livestock production, agriculture, fruit-growing, hunting, mining, industry and monetary were referred. Moreover, the reasons for how Anatolia, once destructed during the reign of Byzantains, became a rich and independent land in the hands of Anatolian Seljuqs rulers were sought in this study. VII