Ukrayna ve Türkiye Ukrayna ilişkileri
Ukraine and relations between Turkey and Ukraine
  1. Tez No: 147105
  2. Yazar: MESUT KAYAER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tezin amacı çok fazla araştırmacı tarafından incelenmeyen Türkiye Ukrayna ilişkilerini incelemektir. Türkiye Ukrayna ilişkileri temel olarak siyasi askeri ve ekonomik boyutu ele alınarak incelenmiştir. Önemli olduğu düşünülen konular ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Son dönem Dünya Siyasetine ekonominin yön verdiği düşünülecek olursa, ekonomik ilişkilerin değeri anlaşılacaktır. Terörizm kaynaklı oluşumların doğurduğu güvenlik endişesi askeri ilişkilere yeni yönelimler getirmiştir. Siyasi ilişkilerin her alam kapsamı içerisine alması ise bir gerçektir. Türkiye'nin Ukrayna ile ilişkilerini incelerken öncelikle Ukrayna'yı tanımanın faydalı olacağı düşünülmüştür. Ukrayna'nın tarihi, coğrafyası, siyasi, askeri ve ekonomik yapısı ve iki ülke ilişkilerinde önemli bir yere sahip olan Kırım konusu ele alınmıştır. Ukrayna'nın 1991 'de bağımsızlığını kazanmasından sonra ikili ilişkilerde artış görülmüştür. İki ülke arasında Mayıs 1992'de imzalanan ve Nisan 1994'te yürürlüğe giren Dostluk ve İşbirliği Antlaşması ilişkilerin en temel dayanağıdır. Günümüzde iki ülkenin de en üst düzeyde diplomatik ilişkileri mevcuttur. Ancak genç bir devlet olması dolayısıyla bir takım problemleri olan Ukrayna ile ilişkilerde olumsuzluklar olabilmektedir. Türkiye ve Ukrayna birçok uluslararası organizasyona katılmıştır. BM (Birleşmiş Milletler) gibi en kapsamlı uluslararası örgütlerden, NATO ve BLACKSEAFOR (Karadeniz Gücü) gibi askeri, KEİ gibi ekonomik örgütlenmelere ve faaliyetlerine katılımları örnek gösterilebilir. Ukrayna NATO'ya henüz üye değildir. Bu durum iki ülke ilişkilerinin çeşitlenmesine ve gelişmesine katkı sağlamıştır. Bu konu hakkında çıkarılacak sonuçlar bir anlamda iki ülke ilişkilerinde var olan eksiklikleri ve çözüm önerilerini göstermesi bakımından önem arz etmektedir. Her alanda, en üst düzeye kadar ilişkilerin geliştirilmesi iki taraf için de önem arz etmektedir. Ancak; Karadeniz bir an yok sayıldığında komşu olan iki ülke ilişkileri için iyi tablo çizilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the relationships between Turkey and Ukraine that had not yet examined sufficiently. They have been analysed in their politic, military and economic aspects. The subjects considered being important, have been more detailly examined. Seen the importance of economics in the world politics, it is necessary to analyse economic relations between states. Security Thought of Terrorism Formations had provided new dimensions to the military relations. It is a realty that Political Relations comprise all subjects and aspects of the foreign relations. In describing the Relations between Turkey and Ukraine firstly acknowledges about Ukraine were given. Historical, geographical, political, military and economic structure of Ukraine and The Crimea where important factors influencing the two countries relations. Relations between the countries were increased since the independence of Ukraine dated from 1991. The Agreement of Friendship and Cooperation, signed on May 1992 and entered in force on April 1994, is the basic institutionnal frame of the bilateral relations. Turkey and Ukraine maintain actually high level of diplomatic relations. Ukraine is a new independent country, some problems could occur between Turkey and Ukraine. Turkey and Ukraine are members of several international organisations. Such as UN (the largest worldwide organisation), NATO (Ukraine is not a member of NATO yet) and BLACKSEAFOR (a regional military organisation), BSEC (a regional economic organisation). Those alignments contribute to develop relations between the two countries. This thesis examined the state of relations between Turkey and Ukraine, exposed the problems existing between them and proposed same possible solutions to their amelioration. It is important to Turkey and Ukraine to develop their relations on bilateral and multileral basis, in all spheres, economic, politic and cultural.