Marka başvurusu, mutlak ve nispi red sebebleri
Trade mark application, absolute and relative grounds for refusal
  1. Tez No: 147118
  2. Yazar: VOLKAN DUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT NURİ TURANBOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Tez çalışmamız,“Marka Başvurusu, Mutlak ve Nispi Red Sebepleri”başlığını taşımaktadır. Tez çalışmamızda ilk olarak; ulusal hükümlere uygun olmak üzere marka hakkı ve marka başvurusu konuları incelenmiş ve eğer bu konularda bölgesel ve uluslararası antlaşmalara dayalı olarak uygulanması gereken hükümler var ise, her konu içinde ayrıca açıklamaları yapılmıştır. Tezin ikinci bölümünde, marka başvurusunun; başvuruda bulunma hakkı, şekil ve mutlak red sebepleri yönlerinden incelenmesi ile bu incelemenin sonuçları açıklanmış, daha sonra da marka başvurusunun yayınlanması ile sonuçları incelenmiştir. Tezin üçüncü bölümünde ise; yayınlanan marka başvurularına yapılan itirazlar ve bu itirazların nispi red sebepleri yönünden incelenmeleri ile sonuçları açıklanmış ve böylece tez konumuzun incelenmesi sona ermiştir. Tez, incelemelerimizin değerlendirildiği bir“sonuç”bölümü ile tamamlanmıştır. IV
Özet (Çeviri)
Our thesis has the heading of“Trade Mark Application, Absolute and Relative Grounds For Refusal”. In the first part; trade mark right and application for a trade mark are discussed according to the national rules. Also if there are any subjects related to the international and regional pacts that is applicable, are explained under every topic. In the second part of the thesis; trade mark application from the point of absolute grounds for refusal and its results are discussed. Also publication of the trade mark application and its results are explained. In the third part of the thesis; as a result of the publication of trade mark application, the objections and the observation of these objections according to relative grounds for refusal are discussed. Thesis is completed by a conclusion part consisting of our observations.