Geçmişten günümüze oryantalizme sosyolojik bir bakış
From past to present a sosyological view of orientalism
  1. Tez No: 147122
  2. Yazar: FATİH YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİMAR TÜRKKAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Bu çalışmada oryantalizmin biz-onlar ikiliğine dayalı bir düşünüş biçimi olarak,“onlar”yada“öteki”olarak düşündüğü ve başlıca araştırma nesnesi olan doğu imgesini nasıl ürettiğini ele alan çalışmalar sosyolojik açıdan incelenmiştir. Ayrıca oryantalizmin bir bilim olarak hangi saiklerle kurulduğu ve tarihi süreçte medeniyetler arası ilişkilerde nasıl bir role sahip olduğu tarihi ve sosyolojik bir boyutta ortaya konulmuştur. Doğu toplumları ve iktidarları üzerinde batılı ülkelerin tahakküm kurmasında oryantalizmin meşruiyet sağlamadaki katkıları sosyolojik bağlamda irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the orientalist's view and topic has been sociologically analized. Orientalism as a mode of thought which relies on dividing societies as“them”or“others”generated an Orient. Therefore the study primarily has concentrated on historical developments of orientalism as a science. In this sense the study has paid more attention to the orientalism's sociological foundations and its stimulus. The study has also pointed out to the role of orientalism in the relationship of civilizations. Beside this, the study has paid attention to the dominating and legitimating role of Western countries over eastern societies and political powers. II