Küreselleşme ve örgütlü suçlar
Globalization and organized crimes
  1. Tez No: 147121
  2. Yazar: OSMAN YASİN BALTACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELALETTİN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
ÖZET Yirminci yüzyılın son yirmi yılına damgasını vuran küreselleşme, en genel anlamıyla, yaşadığımız dünyada, uluslar, toplumlar ve yerel gruplar arası karşılıklı ilişkilerin ve etkileşimlerin artması, derinleşmesi ve hızlanması olarak tanımlanmaktadır. Kürselleşme süreci içinde iletişim ve bilişim teknolojilerinin itici gücü ile toplumsal ilişkiler ve olaylar alan olarak genişlemekte, dünyanın herhangi bir yerinde olan bir olay diğer bir yerinde de hissedilmektedir. Örgütlü suçlar, yakın sosyal etkileşim içinde bulunan insanlardan oluşan, en az üç seviyeli veya rütbeli, hiyerarşik bir yapı üzerine örgütlenen, yasal ve yasadışı faaliyetlerle uğraşmak suretiyle kazanç ve güç elde etmeyi amaçlayan ancak ideolojik olmayan oluşumlardır. Sosyal hayatın her alanında tanık olunan küreselleşme, modern dünyanın karakteristiklerinden biri olarak suç alanım özellikle örgütlü suçlan ciddi ölçüde etkilemektedir. Dünya finans sistemlerinin ve kuruluşlarının bütünleşmesi, ticaret, seyahat ve göç üzerindeki kısıtlamaların kalkması ve küresel iletişimi kolaylaştıran teknolojik olanaklar, aynı zamanda uluslararası boyutta işlenen suç faaliyetlerini de kolaylaştırmaktadır. Örgütlü suçların son otuz yılda bu kadar kısa sürede böylesine hızlı bir şekilde uluslararası arenada boy göstermesi, faaliyetlerini yaygınlaştırması ve inanılmaz boyutlarda bir ekonomik güce ve nüfuza kavuşmasındaki temel neden, küreselleşmenin dünya toplumlarına sunmuş olduğu kontrolsüz nimetlerdir. Bu çalışma, küreselleşme ve örgütlü suçlar olgularını ayrı ayrı ele alarak tanım, kapsam, boyutlar ve gelişimi konularını araştırmıştır. Bunun yanında çalışma, örgütlü suçların küreselleşmesini, küreselleşme ile örgütlü suç arasında bir etkileşim XIolduğunu ve küreselleşmenin yoğun olarak yaşandığı alanların suç örgütlerince kullanıldığını incelemiştir. Bu çalışma açısından küreselleşme, özellikle örgütlü suçluluğa ve örgütlü suç gruplarına yönelik etkileri bakımından önemlidir. Küreselleşmeyle birlikte anılan; teknolojik gelişmelerin hızı ve yaygın kullanımı, sermayenin sınır ötesi geçişlerinin kolaylığı, ülkelerin ekonomi politikalarının değişimi, toplumsal yapıda ve ilişkilerde meydana gelen gelişmeler, kişileri müşterek suç işlemeye itmekte ve bu tür suçlan uzmanlık alanı olarak tanımlayarak işlenmesini kolaylaştırmaktadır. Böylece bir çok şeyle birlikte örgütlü suç da her geçen gün bir yandan küreselleşirken, öte yandan küreselleşmenin olanaklarından ve doğurduğu olumsuz toplumsal sonuçlarından yararlanmakta ve yaygınlaşmaktadır. Ulusal sınırları aşarak kendisine hukuk ve ceza düzenlemelerinden arındırılmış pazarlar arayan bu suç türü, sınır tanımaz suç güdüsü ile uluslararası toplumu, güvenlik politika ve stratejilerini, çoğulcu demokrasileri ve uluslararası ekonomiyi ciddi şekilde tehdit eden bir nitelik kazanmıştır. Bu çalışma sonunda, küreselleşmenin örgütlü suçu ve suçluluğu etkilediği, örgütlü suçların küreselleşme süreci içerisinde olağanüstü bir şekilde gelişme kaydettiği anlaşılmıştır. Özellikle ekonomi ve fînans alanında yaşanan gelişmelerden yararlanan suç örgütlerinin, yeni ortamda yasa dışı kazançlarını“aklayabilecekleri”meşru-yasal zeminler buldukları kanaatine varılmıştır. Ayrıca örgütlü suçların, hem hukuk devletini tahrip ettikleri, hem de demokrasilerin olanaklarını kötüye kullandıkları bununla birlikte konuşlandıkları ve faaliyet yürüttükleri ülkelerin siyasi yapısını ve sosyal düzenim de olumuz yönde etkileyerek yozlaştırdıkları ve yasaların, kurumların ve fînans piyasalarının demokratikleşmesini engelledikleri anlaşılmıştır. Günümüzde örgütlü suçlar, küreselleşme ve küreselleşen dünyamızda giderek yoğunlaşan uluslararası ilişkiler ağı içinde yer alarak, çeşitli ülkelerin vatandaşları ve bu şahısların suç işlemek amacıyla kurmuş oldukları işletmeleri veya şirketleri aracılığıyla birden çok ülkede işlenebilen bir suç türü haline gelmiştir. xnÖrgütlü suçların böylesine etkin ve güçlü bir şekilde ortaya çıkması karşısında, ulus-devletlerin tek başlarına örgütlü suçlarla mücadele de yetersiz kaldığı, bu nedenle örgütlü suçlarla mücadele de uluslararası işbirliğine gidilmesi gerektiği kanaatine varılmıştır. xm
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The globalization which stamped last 20 years of the 20th century is generally defined as the increase, specialization and acceleration of mutual relations and interactions between nations, communities and local groups across the world. Due to the power of communication and information technology in the process of globalization, social relations and events are expanding and any event occurred in somewhere in the world is perceived by the other parts of the world. Organized crime is a non-ideological enterprise involving a number of persons in close social interaction, organized on a hierarchical basis, with at least three levels/ranks, for the purpose of securing profit and power by engaging in illegal and legal activities. Globalization which is witnessed in every side of the life is affecting crime and organized crime very seriously which are the characteristics of the modern life. Increased interdependence among nations, the ease of international travel and communications, the permeability of national boundaries and the globalization and integration of financial networks and institutions have also facilitated to commit crime in transnational extent. The basic reason for rapid growing, extending the illegal activities and getting enormous power and wealth of the organized crime groups at the international level in the last 30 years is the consequences of uncontrolled opportunities of the globalization. This study has searched the phenomenon of globalization and organized crime in definition, scope, dimensions and development aspects. Furthermore this study has examined the globalization of organized crime, the interaction between the globalization and organized crime and the areas that are mostly under the process of globalization used by transnational organized crime groups. XIVwidespread usage, the vast increase in the number of economic transactions across national borders, the changes in the state's economy policies, and the developments in the social structure and relations which are related to the globalization leads individuals to commit crimes collectively and facilitate to commit serious crimes. Thus, the organized crime with many other things is subject to the globalization in every passing day and benefit from the opportunities and negative social outcomes derived from globalization. This type of crime operating at transnational level which seeks immunity from criminal law has gained a special feature posing a big threat to international community, its security strategies, pluralist democracies and international economy. At the end of this study it is understood that globalization has affected organized crime and criminality and they have enrolled tremendous development in the process of globalization. Moreover, the organized criminal groups, benefiting from the chances in the economic and financial sectors, find without difficulty legal basis to launder their illegal gains. In addition, with this study, we have found out that organized crime and transnational criminal organizations not only pose serious threat to state of law but also abuse the opportunities of democratic rules. However transnational criminal organizations affect not only the host or recipient state in which they operate but also their home state's political system and social order. They also undermine the democratization efforts of law, financial systems and institutions. Nowadays organized crimes have taken place in the network of international relations in our globalized world and have become a serious crime and threat which can be committed in a number of countries by many individuals having various nationalities and their companies which are set up for this aim. In these circumstances, it is believed that, it is essential for the governments to initiate more stringent measures against organized crimes and transnational criminal organizations and engage in more comprehensive and effective international cooperation. XV