Sûdî'nin Şerh-i Divân-ı Hâfız'ının II. cildinde klâsik Türk edebiyatı ile ilgili kavramlar
The poetical terms regarding classical Turkish literature in the second volume of Sûdî's Şerh-i Divân-ı Hâfız (A commentation on Hâfız Divân)
- Tez No: 147124
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MENDERES COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bu çalışmamızın hedefi, Klasik Türk şiirine bir bakıma kaynaklık eden 14. yüzyıl Fars şairi Hâfız'ın şiirlerinin 16. yüzyılda bir Osmanlı edebiyatçısı tarafından nasıl yorumlandığını tespit etmektir. Sûdî'nin Şerh-i Divân-ı Hafız (TL. cilt) adlı eserinde geçen Divân şiirinin temel mefhûmlarının konuyla ilgili modern kaynaklarla mukayesesi sonucunda Sûdî'nin bu kavramlara günümüzde bilinmeyen bazı yeni anlamlar verdiği tespit edilmiştir. Tezimizin birinci bölümünde kavramlar mukayeseli olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Sûdî şerhinde geçen (II. cilt) bütün şiir kavramları okuyucuya ulaşım kolaylığı sağlamak için alfabetik olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this thesis is to define the fact that how leading Persian poet Hâfız's poems were understood in the 16th century Ottoman literary circles. After making comparisons between literary terms taking place in Şerh-i Divân-ı Hafız (Commentations on Hâfız's Divân) and those in some modern sources, we have seen that Sûdî gave the terms some meanings different from those in modern ones. In the first chapter of the thesis are dealt with the literary terms in a comparative way. In the second chapter all the terms in Sûdî' s work are given in alphabetical order in order to provide reader with easy reach. II