Sûdî-i Bosnavî'nin Şerh-i Dîvân-ı Hâfız'ının bilgi dökümü ve ispata dayandırılması
The determining information about Sûdî-i Bosnavî's Şerh-i Dîvân-i Hâfiz and its proof
- Tez No: 239551
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ATİLLÂ ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
Osmanlı devlet teskilâtının etkin kurumlarla sistemlestirildigi ve uzantılarının ilmî sahada da görüldügü süreçten bir kesittir 16.yy. Yapılmıs olan bu çalısmada 16.yüzyılda yasamıs sârihlerden biri olan Sûdî-i Bosnavî'nin Osmanlı ve ran'ın sosyal tarihini aydınlatıcı öneme sahip olan ?Serh-i Dîvân-ı Hâfız? isimli eseri incelenerek, eserde yer alan sosyokültürel unsurlar tespit edilmistir. Çalısmanın ikinci safhasında tespit edilen unsurlar maddelestirilmis ve bes bölüm olarak belirlenen genel bir tasnifle alfabetik olarak sunulmustur. Maddelestirilen bu unsurlarla ilgili olarak sârih tarafından verilen bilgilerde anlasılması yahut güvenilirligi noktasında sorun oldugu düsüncesini uyandıranlar ve orijinalitesiyle ön plâna çıkanlar irdelenerek bunların dogruluk derecesinin tespitine gidilmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
The 16. Century is a process in which the Ottoman state organization is systematized by efficient institutions. In this study, ?Serh-i Dîvân-ı Hâfız? which is written by Sûdî-i Bosnavî in the 16. Century is studied carefully which has an important role for Ottoman and Persian?s social history and also determined socio-cultural components in this book. In the second stage of this study, the determined components are classified into five parts in alphabetical order. All the components which are not reliable, ambiguous and original are considered and their level of validity tries to consider