Baskı grupları ve bir baskı grubu olarak Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu
Pressure groups and a pressure group as of the Turkish Confederation of Employer Associations
  1. Tez No: 147133
  2. Yazar: KAMİL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİMAR TÜRKKAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada, öncelikle baskı grupları genel itibariyle incelenmiş ve daha sonra Türkiye'de bir baskı grubu olarak Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu ele alınmıştır. Baskı grupları incelenirken öncelikle baskı grupları hakkında genel bilgilere ve tanımlamalara yer verilmiş, daha sonra baskı gruplarının sınıflandırılması ve baskı grupları hakkındaki düşünce okullarının görüşleri üzerinde durulmuştur. Çalışmada baskı grupları ve siyasetle olan ilişkiler üzerinde ayrıntılı olarak durulmuş ve baskı gruplarının siyasal iktidarı etkileme biçimleri ele alınmıştır. Bu çalışmamızda ayrıca Türkiye'deki baskı gruplarının gelişimi irdelenerek Türkiye'deki örgütlü baskı grupları üzerinde durulmuştur. Son olarak Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun yapısı ve işleyişi incelenerek bir baskı grubu olarak faaliyetleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, pressure groups were researched in the example of The Turkish Confederation of Employer Associations. In this tense firstly we have examined pressure groups in general and aimed to clarify our conceptual framework. In doing this we have classified pressure groups and paid attention to the different schools views on the pressure groups. In the study, especially the role of the pressure groups and its relations with politics were largely investigated. Beside this, the historical development of pressure groups in Turkey has been evaluated. Lastly, as a pressure group The Turkish Confederation of Employer Associations structure and functions has been analysis. II