Türk Dünyasında sosyo-kültürel bütünleşme
The socio-cultural consolidation of Turkic World
- Tez No: 147134
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DOLUNAY ŞENOL ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Bu çalışmada, öncelikle kültür, sosyo-kültürel yapı, sosyal bütünleşme tipleri incelenmiş ve daha sonra Türk dünyasında sosyo-kültürel bütünleşmenin sağlanabilmesi için Türk kültürünün manevî değerleri ele alınmıştır. Türk dünyasında sosyo-kültürel bütünleşme incelenirken, öncelikle Türk Cumhuriyetlerinin ve Federe - Muhtar Türk Cumhuriyetlerinin tarihî, coğrafî yapıları, ekonomik yapılan, kültürel ve siyasî yapıları üzerinde durulmuştur. Çalışma Türk milletinin dil, din, ortak milliyet, ortak tarih şuuru ve Türk kimliği gibi manevî kültür değerlerinin Türk dünyasında sosyo-kültürel bütünleşmeye etkileri ve işlevleri tarihsel bir süreç göz önünde tutularak Türk dünyasında sosyo-kültürel bütünleşmeye katkıları bakımından önemleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, first of all, methodologically we have tried to clarify our conceptual framework such as culture, socio-cultural structure, social integrations types and then focused on our main researches topic on socio-cultural unification with in the Turkic World. In this direction, initially we have paid attention to the cultural, political, historical, economic and demographic structures of independent and semi- independent Turkish speaking countries. The study has shown that the common language, religion, historical common, consciousness collective ethnics background could play an important role in the socio-cultural consolidation of Turkic World. II