1830 nüfus sayımına göre Ayaş köyleri ve kasabaları
Village and towns of Ayaş in 1830 census
- Tez No: 147146
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Demografi, Tarih, Demography, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET“1830 Nüfus Sayımında Ayaş Köyleri ve Kasabaları”isimli bu tez, giriş ve sonucun dışında üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, nüfus sayınımın yapıldığı dönemde Ayaş ve yöresinin demografik durumu incelenmiştir. İkinci bölümde, nüfus sayımında belirlenen yerleşim birimlerinin geçmişten günümüze konumlan incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise yerleşme ile şahıs adlan tespit edilerek bölgedeki ilk Türk yerleşmesi ve 1830'lu yıllarda bölgede sosyal yaşam konusunda bilgilere ulaşılmıştır. Türkiye'de ilk defa yapılan ve modern anlamda ilk nüfus sayımı olarak kabul edilen 1830 sayımında, Ayaş'ın köy ve kasabalan, esas aldığımız sayım defteri çerçevesinde ele alınırken aynı zamanda genel nüfus içerisinde Ayaş'ın durumu ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis entitled“Villages and Towns of Ayaş in 1830 Census”is composed of three chapters apart from introduction and conclusion. The first chapter reviews the demographic situation of Ayaş and its precincts at the time of the census. The second chapter outlines positions of the settlement units identified in the census, from past to date. The third chapter states settlement and person names, and porvide information as to the first Turkish settlement in the region and the social life in the region in the 1830s. In the 1830 Census, which is the first census performed in Turkey and recognized as the first modern census, villages and towns of Ayaş are discussed in respect of the census book we take basis, while efforts are spent at explaining the status of Ayaş within the general population. 11