Lale Devri'nde kültür ve edebiyat
The culture and literature of Lale Devri
- Tez No: 147150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZET Bu çalışmada III. Ahmet ve Nevşehirli İbrahim Paşanın çevresinde oluşan şairler grubundan hareketle Lale Devri'nde kültür ve edebiyatta meydana gelen farklılaşma dikkatlere sunulmuştur. Şiirlerden verilen örnek beyitlerle edebi eser ile gündelik hayat arasındaki sıkı bağ ortaya konulmuştur. Çalışmada dönemin kültür ve sosyal hayatında meydana gelen yenileşme hareketlerinin bu döneme ait edebi eserlere yansıdığı görülmüştür. Lale Devri'nde dikkati çeken yenileşme hareketleri ayrı bölümler halinde incelenmiştir. Her bölümde, verilen bilgilere bu dönem şairleri arasından tespit ettiğimiz 1 0 ismin şiirlerinden örnekler verilmiştir. Bu örneklerden yola çıkarak Lale Devri edebiyatının dönemin sosyal ve kültürel değişimlerinden etkilenerek daha önceki yüzyıllara göre farklılık arz ettiği tespit edilmiştir. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, the cultural and social dissimilarities in Lale Devri has been presented, starting with the poet group surrounding Ahmed III. and Nevşehirli Ibrahim Pahsa. The strong bounds between the literary work and the daily life has been en mentioned by giving verses as examples from the poems. In this work it's seen that the reformation movement in the cultural and the social life of the age. Has reflected of the age. The reformation movement in Lale Devri has been analyzed in different section. In each section the given information has been demonstrated by the poems of ten poets that we choose among the ege's poets. With the help of the references, it's confirmed that Lale Devri has shown differences from the previous centruies by being influenced of the social and cultural change of the age. IV