Şirket topluluklarında krediye yaraşırlılık incelemesi ve örnek uygulama
Examination of credit worthness of group companies and a case study
  1. Tez No: 147173
  2. Yazar: ENGİN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMAN AZİZ ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Konsolide finansal tablolarda gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra bankalar tarafından yapılan mali analizi konu alan bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde banka kredilerinin tanımı, fonksiyonları, türleri, bankalarda kredi süreci, finansal tablolar ve konsolide finansal tablolarla ilgili temel tanım ve kavramlara yer verildikten sonra konsolide finansal tabloların amacı, konsolide edilecek finansal tablolarda aranacak koşullar, işletme birleşmeleri ile bağlı işletmelere yapılan yatırımları muhasebeleştirme yöntemleri anlatılmıştır. Son olarak bu bölümde konsolide finansal tabloların sınırlan sunulmuştur. İkinci bölümde konsolide bilanço ve gelir tablosunun düzenlenmesine yönelik açıklamalarla, konsolide finansal tablolarda bulunması gereken dipnotlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde bankalarda kredi verilecek şirketlere yönelik yapılan istihbarat çalışmaları ve bu istihbarat çalışmaları sonucu elde edilen bilgiler ışığında finansal tabloların analize uygun hale getirilmesine ilişkin düzenlemeler sunulmuştur. Ayrıca finansal tabloların analiz yöntemleri ile konsolide finansal tabloların analizi de bu bölümde açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise örnek uygulama yer almaktadır, örnek uygulamada, şirket topluluklarıyla ilgili yapılan istihbarat çalışması, yapılan istihbarat sonucu düzeltilmiş finansal tablolara göre düzenlenen konsolide finansal tablo ve bu tablonun analizi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The work of financial analysis at this study, which performed by the banks, consists of four parts, after the necessary adjustments made to financial statements of the companies. At part one, core concepts and definitions related to financial statements and consolidated financial statements, during loan process at the banks, are given. Also the purpose and the essentials of the consolidated financial statements, and the accounting methods used in case of company mergers and the investments to the subsidiaries are explained. Furthermore, the limitations exist while consolidating financial statements are also expressed. At part two, explanations made for arranging consolidated balance sheet and income statements while emphasizing the necessity of footnotes which must exist in consolidated financial statements. At part tree, the confidential research work, about the company that demands loan, is carried out and in lights of this research and its results, arrangements of financial statements are described. In addition the analysis method of financial statements and consolidated financial statements are expressed. At part four, a case study of a company is presented. In this example, number of companies of same ownership is studied by considering confidential research work process and analysis performed by adjusted financial statements and consolidated financial statements as a result of that process.