Kurum kimliğinin gelişimi ve iç mimarlık uygulamalarına yansıması
  1. Tez No: 147172
  2. Yazar: BÜLENT AYBERK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ DEMİRARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, İşletme, Interior Design and Decoration, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kurum kimliğinin incelenmesi ve (KSO) Kocaeli Sanayi Odası'nda örneklenmesi temeline dayanan tez konusunun irdelenme süreci aşağıdaki şu basamaklarla oluşturulmuştur. İlk olarak kavramı oluşturan kurum, örgüt, grup ve kimlik arasındaki ilişkiler ve anlam farklılıkları tanımlandıktan sonra kurum felsefesi, kurumsal iletişim, kurumsal davranış, kurum kültürü ve kurum imajı açıklanmıştır. Daha sonra kimlik oluşturma sürecinde etkin bir rol alan sosyal bilimler konu ile ilgisi dolayısı ile ortaya konmuş ve bir başlık altında toplanmıştır. Tezin genel kapsamı kurum kimliğinin görsel iletişim ile olan bağlantısıdır. Bu çerçevede görsel disiplinler, temel kavramları ve konu ile olan ilgisi bu başlık altında toplanmıştır. Ardından kurum kimliğinin dünyadaki önde gelen uygulayıcıları ve ülkemizdeki durumu genel hatları ile incelenmiş son bölümde ise irdelenen tüm veriler, KSO'nun yönetsel yapısında, fiziksel mekanı olan oda binasında ve sosyal tesisinde mimari ve iç mimari açıdan incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
XI ABSTRACT These steps are put forward, in the process of examining subject, Basic corporational elements are explained after defining the relations and differences between the concepts that constitute Corporate Identity. Social sciences that has a determination in the process of constituting Corporate Identity are gathered in the topic of 'Social Sciences'. The general feature of the dissertation is the relation between the visual- corporational communication. In this context visual disciplines are examined and gathered under this topic. Then the corporate idenitity being practized in the most place in the world and in Türkiye are examined and these datas are concretized by taking KSO as a sample