Sosyal reklamların halkla ilişkiler uygulamalarındaki önemi
The importance social advertisings in public relations practises
  1. Tez No: 147186
  2. Yazar: BELKIS ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERMİN TEKİNALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, sosyal sorun ve olayların topluma duyurulmasında reklam ve halkla ilişkilerin yöntem ve tekniklerinin birlikte kullanıldığı sosyal reklamlar açımlanmaya çalışılmıştır. Bugün kamu yaran için yapılan halkla ilişkiler uygulamalarında bir fikir, sosyal sorun veya anlayışın tanıtımının yapıldığı sosyal reklamların önemi büyüktür. Çeşitli sosyal olay ve sorunlar hakkında kamuoyunun desteğinin alınması için halkla ilişkiler ve reklamın yöntem ve tekniklerini eşgüdümlü kullanılması gerekmektedir. Halkla ilişkiler uygulamalan, toplumda olumlu yönde tutum ve davranış değişikliği oluşturmak istendiğinde sosyal reklamları kullanmaktadır. ilk bölümde sosyal reklamlara temel oluşturmak amacıyla reklam olgusu incelenmiştir, ikinci bölümde, bir halkla ilişkiler uygulaması olarak sosyal reklamlar tanımlanmıştır. Ayrıca sosyal değişim stratejisi ve tutum değişikliği genel iletişim modeli çerçevesinde ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, halkla ilişkiler uygulamalarında sosyal reklamların önemi ve sosyal reklamların kullanım gerekliliği irdelenmiştir. Dördüncü bölümde ise, sosyal reklam kampanya süreci aşamalarıyla incelenmiştir. Çalışmanın bütünselliği içinde, sosyal amaçlı halkla ilişkiler uygulamalarının daha verimli olması sosyal reklamlarla desteklenmesi ve bu süreç içinde sosyal reklamların uzman kişilerce gerçekleştirilmesi gerektiğini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this study, social advertisings which were used the methods and techniques of advertising and public relations together for to have social cause and social events made known to society were examined. The importance of social advertising that was presented an idea, a social problem or an understanding in public relations practises that are made for public interest is exalted. For the purpose of getting support about the different kinds of social events and problems from public opinion, it is necessary to use coordinated public relations and advertising methods and technique. Public relations practises uses social advertisings when they generated affirmative attitude and behavior change on society. tn the first part of the study, the advertising case have examined to constitute a background for social advertising. In the second part of the study, social cause advertising was defined as a public relations practise. Also social change strategy of social. advertisings were revealed and the attitute change was examined in the limitation of general communication model. In the third part'of the study, the importance of social advertisings for public relations practises and the using nesessity of social advertisings were researched. In the fourth part of the study social advertising campaign and its stages are examined. In the light of the full context of the study, it is posible to say that the public relations practices which aim at social utility will become more productive with social advertisings and in this process this kind of advertisings must be realized with specialists.