Görsel iletişim tasarımı uygulamalarının marka değerine katkısının incelenmesi
Analysis of the contribution of visual communication design applications to brand value
- Tez No: 669259
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Fine Arts, Advertising
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Günümüzde teknolojinin sunduğu imkânlar ve rekabetçi piyasa koşulları insanların çok fazla mesaja ve içeriğe maruz kalmasına sebep olmuştur. Durum böyle olduğunda da insanlara doğru mesaj iletmek, tercih edilen marka ve ya ürün olmak giderek güçleşmektedir. Rekabet ortamının giderek büyüdüğü günümüz dünyasında artık pazarlama uzmanları ve şirketler yalnızca klasik pazarlama faaliyetlerinde bulunmamaktadırlar. Yaşadığımız bu ortamda başarılı bir marka olmak ve ön plana çıkmak için disiplinler arası bir bakış açısıyla yenilikçi faaliyetlerde bulunmak zorunlu hale gelmiştir. Bu çalışma, başarılı bir marka olmak için görsel iletişim tasarımı uygulamalarından grafik tasarım dalının önemine odaklanmaktadır. Çalışma kapsamında günümüzün en değerli şirketlerinden biri olan Apple, örneklem olarak seçilmiştir. Apple ürünlerinden bilgisayar modelleri üzerinde durularak; ürün tasarımları, mağaza dizaynı, reklam kampanyaları, reklam görselleri ve tüm bu tasarımlarda kullanılan ortak dil incelenmiştir. Apple'ın başarısının bir parçası olan tasarım güçlerinin kullanımı vurgulanmıştır. Tasarımın ve oluşturduğu algının önemini ortaya koymak amacıyla grafik tasarım uygulamalarının süreçleri hakkında bilgi verilmiştir. Çalışma kapsamında nitel bir araştırma yöntemi olan olgubilim kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini oluşturan dokümanlar, tipik durum örneklem tekniğine dayanarak seçilmiştir. Örneklemi oluşturan dokümanlar ise doküman analizi tekniği kapsamında incelenmiştir. Bir markanın başarıya ulaşmasında ve marka değeri yaratarak dünya çapında büyümesinde görselliğin ve grafik tasarımın katkısı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, the opportunities offered by technology and competitive market conditions have caused people to be exposed to too many messages and content. When this is the case, it becomes increasingly difficult to convey the right message to people, to be the preferred brand or product. In today's world, where the competitive environment is growing, marketing experts and companies are not only engaged in classical marketing activities. In this environment we live in, it has become mandatory to engage in innovative activities with an interdisciplinary perspective in order to be a successful brand and stand out. This study focuses on the importance of graphic design, one of the visual communication design applications, to be a successful brand.In this study, Apple, one of the most valuable companies of today, was selected as the sample. With emphasis on computer models from Apple products; product designs, store design, advertising campaigns, advertising images and the common language used in all these designs were examined. The use of design forces that are part of Apple's success is emphasized. In order to reveal the importance of design and the perception it creates, information was given about the processes of graphic design applications. Phenomenology, a qualitative research method, was used within the scope of the study. The documents that make up the sample of the study were selected based on the typical case sampling technique. The documents forming the sample were examined within the scope of document analysis technique. The contribution of visuality and graphic design has been demonstrated in the success of a brand and its worldwide growth by creating brand value.