Probasyon müessesesi
Probation
- Tez No: 147185
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ARTUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çağdaş Ceza Hukukunun amacı suçlunun ıslah edilmesi ve toplumun korunmasıdır. Ancak hapishanelerin suç okulları olarak tanımlandığı günümüzde özellikle ilk kez suç işleyen gençler hapishanelerden suç işlemeye daha eğilimli olarak çıkmaktadır. Probasyon rejiminin amacı; suçluyu hapsetmek yerine, denetim altında eğitici ya da tedavi edici yükümlülüklerle, toplumda ıslah etmektir. Tezin konusunu oluşturan probasyon müessesesi kısa süreli hürriyeti bağlayıcı cezalar yerine uygulanabilecek alternatif bir tedbir olarak incelenmiştir. Bu çalışmada Probasyon müessesesinin temel özellikleri, unsurları, uygulanma usulleri incelenmiş, Türkiye'de probasyonun hangi suçlarda uygulanabileceği, kurulacak olan probasyon teşkilatının nasıl yapılandırılacağı, hangi uygulama usullerinin kullanılacağı tartişılmıştır. Tezin konusunu oluşturan Probasyon müessesesi bu çalışmada kısa süreli hürriyeti bağlayıcı cezalara alternatif olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the contemporary criminal law is to redress the offender and to protect the community. But today's jails which are identified as the school of crime are known as the places growing teenagers who are more inclined to commiting crime especially after the period of imprisonment. The aim of the probation regime is to improve the offender either by educational or by treating conditions under supervision in the community rather than the imprisonment of the offender. The basic properties of probation, the elements of probation and the procedures that are being used in the application of the probation are examined. It is argued that in which crimes the probation will be applied, what will the circumtences of the newly constructed probation organisation be and which procedure will be used in the application of the probation in Turkey. Probation; the subject of this thesis is presented as an alternative to short term improsonment